Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce wyrzutni rakietowych Homar
Amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwą sprzedaż Polsce dwudziestu wyrzutni rakietowych Homar o wartości 655 milionów dolarów.
30.11.2018 | aktual.: 30.11.2018 06:04
Chodzi o wyrzutnie o wysokiej mobilności M142 i towarzyszący im osprzęt - informuje tvp.info za IAR. Producentem sprzętu jest koncern Lockheed Martin. Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego przekazała wymagane certyfikaty, powiadamiając Kongres o możliwej sprzedaży.
Departament Stanu zastrzegł jednak, że powiadomienie jest formalnością wymaganą przez prawo i nie oznacza pozytywnego zakończenia transakcji. W komunikacie poinformowano, że sprzedaż wspierałaby politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych przez wzmocnienie sojusznika NATO, ważnego z punktu widzenia stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego Europy. Zaznaczono też, że Polska nowy sprzęt zamierza wykorzystać do modernizacji armii i poprawy swojej zdolności do obrony własnej i zwalczania regionalnych zagrożeń.
Jak zauważył Marcin Wrona, korespondent TVN w Stanach Zjednoczonych, "teraz Kongres USA ma 15 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag, a następnie ostatnia faza - oferta oraz jej akceptacja".
Chodzi o mobilną wyrzutnię rakiet wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS o zasięgu do 300 km. W Wojsku Polskim rakiety będą częścią programu Homar, którego zadaniem ma być atakowanie celów frontowych z bezpiecznej odległości lub cele daleko za linią frontu. W skład jednego dywizjonu (a właśnie wyposażenie dla jednego dywizjonu Polska chce pozyskać na początku) wchodzi od 12 do 24 wyrzutni rakiet i pojazdy wsparcia (dowodzenia, rozpoznania, łączności, techniczne czy amunicyjne). Pisaliśmy o tym TUTAJ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
.