ycipk-27fb66

Departament Stanu USA do Polski i Izraela: rozmawiajcie

Amerykanie wzywają Polskę i Izrael do wzajemnego dialogu. W oświadczeniu Departamentu Stanu USA oba kraje nazwane są "ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi". Po wypowiedziach izraelskich polityków Polska odwołała udział w szczycie V4 w Jerozolimie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA wzywają Polskę i Izrael do wzajemnego dialogu
USA wzywają Polskę i Izrael do wzajemnego dialogu (PAP)
ycipk-27fb66

W stanowisku przesłanym Polskiemu Radiu Departament Stanu podkreśla, że bardzo dobrą współpracę z Polską przy organizacji konferencji na temat Bliskiego Wschodu. "Doceniamy również zdecydowany udział Izraela w warszawskiej konferencji" - podał Departament Stanu.

"Wzywamy naszych sojuszników i przyjaciół do znalezienia drogi do usłyszenia się nawzajem, pójścia naprzód oraz kontynuowania bliskiej współpracy i dbania o wspólne interesy" - napisano w oświadczeniu.

Władze Izraela krytykowane

ycipk-27fb66

Szef izraelskiego MSZ Izrael Katz oraz premier Benjamin Netanjahu spotkali się z krytyką swoich wypowiedzi o Polsce. Wracając z konferencji w Warszawie szef rządu powiedział: "Polacy współpracowali z nazistami. Nie znam nikogo, kto zostałby skazany za te słowa".

Z kolei szef izraelskiej dyplomacji w poniedziałek zacytował słowa byłego premiera Izraela: "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Tamtejsza prasa skrytykowała obu polityków za używanie historii do celów politycznych "Poznali dopuszczalne granice" - czytamy.

Zobacz także: Warszawa niczym twierdza. Spore utrudnienia w stolicy

Głos zabrała też ambasador USA w Polsce. "Nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze" - napisała na swoim profilu na Twitterze Georgette Mosbacher.

ycipk-27fb66

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-27fb66

ycipk-27fb66