ŚwiatDelegacja rządowa na miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku

Delegacja rządowa na miejscu katastrofy Tu‑154M w Smoleńsku

Delegacja rządowa przybyła na miejsce tragedii z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, gdzie odda hołd 96 osobom, które trzy lata temu zginęły w katastrofie lotniczej. Punktualnie o godz. 8.41 na ich cześć odegrany zostanie sygnał "Śpij kolego".

Delegacja rządowa po wylądowaniu samolotu w Moskwie przybyła na miejsce w kolumnie samochodowej.

Członkowie delegacji, m.in. szef KPRM Jacek Cichocki, minister obrony Tomasz Siemoniak oraz przedstawiciel prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, przejdą pod brzozę, w którą trzy lata temu uderzył Tu-154M.

W katastrofie, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 polskiego czasu, zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i prezydencka delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

W trakcie uroczystości w Smoleńsku uczestnicy delegacji w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego złożą kwiaty i zapalą znicze. Wcześniej odbędzie się też krótka modlitwa ekumeniczna, która odprawią ojciec Ptolemeusz z parafii katolickiej w Smoleńsku, ksiądz Aleksander Jacyniak, wspólnie z bp. Izydorem, biskupem smoleńskim i wiaziemskim. Punktualnie o godz. 8.41 odegrany zostanie sygnał wojskowy "Śpij kolego".

W pielgrzymce biorą udział m.in. krewni ofiar zbrodni katyńskiej. Obecni są także wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy, reprezentant ministerstwa kultury - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

W uroczystościach rocznicowych w Smoleńsku upamiętniających ofiary katastrofy polskiego Tu-154M stronę rosyjską reprezentuje gubernator obwodu smoleńskiego Aleksiej Ostrowski.

Po uroczystościach w Smoleńsku uczestnicy delegacji udadzą się do oddalonego o ponad 20 kilometrów Kompleksu Memorialnego Katyń, gdzie rozpoczną się uroczystości związane z 73. rocznicą zbrodni katyńskiej. Popełnili ją wiosną 1940 r. na ok. 22 tys. polskich obywateli, stanowiących elitę II Rzeczypospolitej, funkcjonariusze NKWD z rozkazu najwyższych władz sowieckiej Rosji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)