Delegaci PO rozmawiali w Berlinie o bezpieczeństwie energetycznym
Bezpieczeństwo energetyczne i współpraca polsko-niemiecka w ramach UE były tematami rozmów, jakie przeprowadziła w Berlinie delegacja klubu Platformy Obywatelskiej z kierownictwem frakcji CDU/CSU w Bundestagu.
21.04.2008 | aktual.: 21.04.2008 23:43
Delegacji PO przewodniczył szef klubu tej partii Zbigniew Chlebowski. Polscy posłowie spotkali się m.in. z szefem frakcji Unii Chrześcijańsko Demokratycznej/Unii Chrześcijańsko Społecznej w Bundestagu Volkerem Kauderem, przedstawicielami CDU w komisji europejskiej Bundestagu i parlamentarnej grupie polsko- niemieckiej, a także politykami CSU.
Wydaje się, że te spotkania i dobry klimat po wizycie w Niemczech premiera Donalda Tuska, pokazują wyraźnie, iż Polska może tworzyć z Niemcami strategiczne partnerstwo w Unii Europejskiej - powiedział Chlebowski dziennikarzom.
Dodał, że jest wiele kwestii, jak bezpieczeństwo energetyczne, przyszłość Ukrainy w NATO i UE, które mogą połączyć oba kraje.
Według Chlebowskiego, niemieccy politycy wykazywali w trakcie rozmów wielką troskę o wspólne bezpieczeństwo energetyczne. Niemieccy partnerzy z uznaniem przyznawali, że to z inicjatywy Polski w Traktacie Lizbońskim znalazły się zapisy o wspólnej polityki w zakresie bezpieczeństwa energetycznego - zaznaczył szef klubu PO.
Jak dodał, Niemcy podkreślają też, że krytykowany przez Polskę Gazociąg Północny, mający przebiegać po dnie Bałtyku, to przedsięwzięcie komercyjne, ale uważają też, że Polska w jakimś sensie powinna zrewidować swoje stanowisko i współuczestniczyć w tym projekcie.
Zgodziliśmy się co do tego, ze UE potrzebny jest wspólny system wzajemnych powiązań tranzytowych - zaznaczył Chlebowski. (jks)
Anna Widzyk