Decyzja zapadła. Uniwersytet w Brukseli zrywa współpracę z Izraelem

Ceniony uniwersytet w Brukseli (VUB) zamierza zakończyć współpracę z Izraelem w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. Uczelnia zdecydowała, że złoży wniosek do Komisji Europejskiej, która finansuje projekt, o możliwość wycofania się z niego - przekazał portal Brussels Times.

Wojna w Izraelu. Zdjęcie ilustracyjne
Wojna w Izraelu. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | MENAHEM KAHANA
Paulina Ciesielska

10.05.2024 | aktual.: 10.05.2024 16:10

Vrije Universiteit Brussel (VUB), flamandzkojęzyczna uczelnia podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z izraelskimi partnerami, powołując się na "względy etyczne". Do tej pory uczelnia współpracowała z dwiema izraelskimi instytucjami w ramach projektu badawczego na sztuczną inteligencją.

Władze VUB poinformowały, że decyzja o zakończeniu współpracy jest wynikiem negatywnej opinii wyrażonej przez uniwersytecką komisję etyki. W wydanym oświadczeniu uczelnia wyjaśniła, że chce być bardziej przejrzysta w kwestii bieżącej współpracy z izraelskimi instytucjami lub firmami, zwłaszcza w kontekście "niedopuszczalnej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie".

Uczelnia zapowiedziała również, że dokładnie przyjrzy się pozostałym projektom prowadzonym wspólnie z Izraelem - obecnie jest ich siedem - i w każdym przypadku podejmie decyzje o tym, czy kontynuować współpracę.

Uniwersytet wycofuje się ze współpracy z Izraelem

Uniwersytet zapowiedział, że złoży wniosek do Komisji Europejskiej, która finansuje projekt, o możliwość wycofania się z niego. Projekty te są realizowane w ramach unijnego programu Horyzont Europa, który finansuje badania naukowe i innowacje. Izrael jest jednym z państw partnerskich projektu, co oznacza, że instytucje z tego kraju mogą również brać udział w finansowanych przez UE projektach badawczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rzecznik KE, Johannes Bahrke, stwierdził, że wycofanie się z projektu przez jednego z partnerów zgodnie z unijnymi przepisami nie jest zabronione, chociaż uczelnia musi być świadoma potencjalnych konsekwencji, jeśli takie przewidują podpisane umowy.

VUB nie jest jedyną belgijską uczelnią, na której studenci domagają się zakończenia współpracy z Izraelem. W ostatnich tygodniach na wielu uczelniach organizowano propalestyńskie protesty. W poniedziałek studenci z Uniwersytetu w Gandawie zajęli uczelniany kampus, a we wtorek podobne działania podjęli studenci drugiej brukselskiej uczelni, francuskojęzycznego Universite Libre de Bruxelles (ULB).

Czytaj także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie