Trwa ładowanie...
d318aou

Decyzja ws. oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego na dniach

Najprawdopodobniej w ciągu tygodnia podjęta zostanie decyzja w sprawie oświadczenia lustracyjnego ambasadora Polski w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ambasador Polski w Berlinie Andrzej Przyłębski
Ambasador Polski w Berlinie Andrzej Przyłębski (PAP, Fot: Christophe Gateau)
d318aou

"Postępowanie na etapie końcowym"

- Postępowanie znajduje się na etapie końcowym. Po analizie zabranego materiału, m.in. przez historyków, najprawdopodobniej w ciągu tygodnia podjęta zostanie decyzja końcowa - poinformował naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Krakowie Piotr Stawowy. Jak zastrzegł, postępowanie prawdopodobnie zostanie zakończone w takim terminie, o ile po analizie materiału nie powstanie potrzeba wykonania dodatkowych czynności dowodowych.

Jako możliwe decyzje Stawowy wskazał: albo zarządzenie o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec braku wątpliwości co do prawdziwości oświadczenia, albo wniosek do sądu o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec powstania wątpliwości.

d318aou

O możliwym zakończeniu postępowania w sprawie oświadczenia lustracyjnego Andrzeja Przyłębskiego poinformowało w środę Radio Zet.

Reparacje od Niemców - sonda

Biuro Lustracyjne IPN wdrożyło procedurę weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego na początku marca, po ujawnieniu informacji o zachowanej w zbiorach Instytutu teczce personalnej TW "Wolfgang" dotyczącą Andrzeja Przyłębskiego. Z dokumentów z lat 1979-80 wynika, że TW "Wolfgang" "został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r." - jak podano - w celu "zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu".

d318aou

"Spodziewam się uniewinnienia"

Sam Przyłębski mówił, że niewykluczone, iż szantażowany, pod groźbą nie tylko odmowy wydania paszportu, ale także relegacji ze studiów za kolportaż pism antykomunistycznych, mógł podpisać jakieś zobowiązanie. - Ale związane z tym, że będę "uważny" i "ostrożny" w Anglii, by nie podejmować współpracy ze środowiskami antyrządowymi w Wielkiej Brytanii i że opowiem o swoim pobycie w Anglii - tłumaczył Przyłębski.

W oświadczeniu MSZ w sprawie Przyłębskiego podkreślono, że resort nie ma informacji, by IPN podważył prawdziwość jego oświadczenia, w którym zaprzeczył on współpracy z SB. Resort zaznaczył, że Przyłębski kilkakrotnie przechodził procedurę sprawdzającą. W kwietniu Biuro Lustracyjne IPN podjęło czynności procesowe ws. weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego.

Oświadczenie lustracyjne ambasadora badał początkowo poznański oddział IPN, później materiały zostały przekazane do IPN w Krakowie.

W maju Przyłębski, który przyjechał do Warszawy w związku z wizytą w Polsce prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, zaprzeczył, jakoby współpracował ze służbami PRL -u. - Spodziewam się uniewinnienia, bo nie ma żadnych materiałów - mówił pytany przez dziennikarzy Przyłębski.

d318aou

Podziel się opinią

Share
d318aou
d318aou
Więcej tematów