Trwa ładowanie...
dhzpzd9

Debata o zasadach wjazdu obywateli UE do Polski

LPR złożyła wniosek o odrzucenie w całości projektu ustawy określającej zasady wjazdu i pobytu obywateli UE na terytorium Polski. Przeciwko projektowi opowiedziała się też Samoobrona, a kluby SLD, PO, PiS i PSL poparły go.

dhzpzd9
dhzpzd9

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie przygotowanego przez rząd projektu ustawy wraz ze zmianami wprowadzonymi do niego przez sejmową Komisję Europejską. Wniosek o odrzucenie ma być głosowany w popołudniowym bloku głosowań.

Projekt zawiera zasady wjazdu i pobytu obywateli Unii na terytorium Polski po przystąpieniu naszego kraju do UE i dostosowuje nasze prawo do zasady swobodnego przepływu osób.

Zgodnie z nim obywatele UE i członkowie ich rodzin będą mogli wjeżdżać na terytorium Polski na podstawie ważnego dokumentu podróży, innego dokumentu potwierdzającego ich tożsamość i obywatelstwo albo wizy - w przypadku członka rodziny nie będącego obywatelem UE.

Według projektu, jeśli pobyt na terytorium Polski ma trwać dłużej niż 3 miesiące, konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na pobyt lub na pobyt czasowy. Zezwolenia udzielone obywatelowi UE obejmować ma także członka jego rodziny.

dhzpzd9

Zezwolenie na pobyt ma być udzielane na 5 lat. Otrzymywać ma je obywatel UE wykonujący pracę, wolny zawód, prowadzący działalność gospodarczą lub zamierzający to robić na terytorium Polski dłużej niż przez 1 rok albo posiadający ubezpieczenie zdrowotne i środki wystarczające na pokrycie kosztów pobytu bez potrzeby korzystania ze świadczeń pomocy społecznej.

Takie zezwolenie nie będzie potrzebne obywatelowi UE, który będzie wykonywał w Polsce pracę, wolny zawód lub prowadził działalność gospodarczą a jednocześnie zachowa miejsce stałego pobytu w innym państwie członkowskim UE, do którego będzie wracał codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu.

Zezwolenie na okres czasowy ma być wydawane na 1 rok w przypadku podjęcia studiów i przedłużane na kolejne okresy roczne, jednak nie dłużej niż do dnia ukończenia nauki.

Obywatel UE, poszukujący pracy, pracujący lub zamierzający pracować, wykonywać wolny zawód lub prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Polski przez okres od 3 miesięcy do 1 roku także będzie mógł otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy.

Zezwolenia ma wydawać wojewoda a organem odwoławczym od jego decyzji ma być prezes Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców. (miz)

dhzpzd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzpzd9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj