Dbaj o zasoby, nie wyrzucaj, oszczędzaj – jak Fundusze Europejskie wspierają zrównoważoną gospodarkę
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) jest – obok zielonej energii – kluczowa, aby Polska i Unia Europejska mogły być neutralne klimatycznie. GOZ może być odpowiedzią na problem kurczących się zasobów surowców nieodnawialnych.
11.12.2024 12:30
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Po pierwsze - nie kupuj
Producenci starają się, żeby konsumenci kupowali jak najwięcej ich produktów. Często kuszą niską ceną. Ale może oznaczać to jednocześnie także niską jakość. Coraz częściej okazuje się, że szybciej i wygodniej będzie kupić nowy sprzęt niż poświęcić czas na poszukiwanie serwisu napraw. A to niszczy środowisko.
Co można zrobić lepiej
W budżecie unijnym zaplanowano szereg działań wspierających przedsiębiorstwa w transformowaniu swoich usług w kierunku ochrony środowiska.
Firmy z terenu Polski Wschodniej mogą otrzymać solidne wsparcie w dwuetapowym konkursie GOZ-transformacji. Pod koniec listopada kończy się nabór do etapu I, czyli opracowania, za ok. 92 tys. zł strategii biznesowej GOZ-transformacji. Strategia jest potrzebna do pozyskania nawet 3,5 mln zł na wdrożenie tego modelu biznesowego w firmie – II etap GOZ-transformacji. Nabór do II etapu wymaga posiadania strategii z I etapu. Konkursy będą powtarzane w najbliższych latach. Organizatorem konkursu GOZ- transformacji dla Polski Wschodniej jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zielona misja w biznesie
W 2024 r. mija 35 lat od powstania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - wiodącego operatora wprowadzania do Polski unijnych środków na infrastrukturę i środowisko. Jednym z priorytetów funduszu na najbliższe cztery lata 2025-2028 jest zapobieganie powstawaniu odpadów i ich bezpieczną utylizację oraz odzyskiwanie surowców (GOZ).
Do końca 2024 r. trwają w NFOŚiGW dwa konkursy dla przedsiębiorców (1.4 Gospodarka odpadami oraz gospodarka GOZ FENIKS). Jeden dotyczy optymalizacji procesów w firmach celem realizacji GOZ, a drugi rozwijania recyklingu.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego