Trwa ładowanie...
d1944yy

Dalsza walka o Hutę Częstochowa

Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) zamierza kontynuować starania o udział w prywatyzacji Huty Częstochowa, mimo niekorzystnej dla korporacji decyzji polskiego ministerstwa
skarbu - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie
wiceprezes ZPD Ołeksandr Pyłypenko.

d1944yy
d1944yy

"Nie bacząc na to, że powstało wrażenie, jakoby w 'sprawie częstochowskiej' postawiono kropkę, tak naprawdę proces dopiero zaczął się rozwijać. Zamierzamy zmienić bieg wydarzeń na swoją korzyść" - oświadczył Pyłypenko.

Podkreślił, że korporacja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby usunąć "niepotrzebne akcenty polityczne" w tym konflikcie i nadać procesowi prywatyzacji wymiar wyłącznie ekonomiczny. Aby osiągnąć cel ZPD zamierza wykorzystać wszystkie przewidziane prawem środki i "cywilizowane argumenty". Jeśli to nie wystarczy - mówił Pyłypenko - ZPD "wynajmie najlepszych adwokatów na świecie i będzie walczyć o triumf sprawiedliwości w sądach".

W ubiegły piątek ministerstwo skarbu ujawniło, że inwestorem dla Huty Częstochowa będzie międzynarodowa grupa LNM, a nie, jak powszechnie oczekiwano, ukraińska korporacja ZPD. Ukraińcy byli przekonani o wygranej, gdyż - jak twierdzą - na początku lutego komisja przetargowa oceniła ich ofertę jako najlepszą. Twierdzą też, że polskie władze złamały prawo, pozwalając na korektę oferty LNM już po rozpoczęciu przetargu.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Pyłypenko powiedział, że nie wie, jakie były przyczyny takiego wyboru, dokonanego przez polski rząd. "Wszystko zależy od treści dodatkowych propozycji złożonych przez LNM. Próby poprawienia propozycji konkursowych po zakończeniu konkursu są naruszeniem prawa" - ocenił.

d1944yy

W środę prezydent Leonid Kuczma polecił rządowi i dyplomatom w Warszawie sprawdzenie, czy rzeczywiście doszło do naruszenia prawa w trakcie procesu prywatyzacji częstochowskiej huty. W opinii prasy ukraińskiej, rząd w Warszawie podjął w tej sprawie decyzję polityczną.

Tymczasem w środę w Budapeszcie podpisano umowę z rządem Węgier o przejęciu przez ukraińską korporację ZPD 79,48% akcji huty Dunaferr, największego tego typu przedsiębiorstwa na Węgrzech. To pierwsza duża inwestycja firm ukraińskich w państwach położonych na zachód od Ukrainy.

ZDP jest właścicielem lub zarządcą hut, kopalni oraz zakładów przemysłowych, które produkują rocznie 6 mln ton surówki oraz 7,8 mln ton stali. Roczny obrót przedsiębiorstw grupy ZPD w 2002 roku wyniósł blisko 3 mld dolarów.

d1944yy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1944yy
Więcej tematów