Trwa ładowanie...
d1j4439
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dalia Grybauskaite: zatrważająca sytuacja kobiet w strefie konfliktu na Ukrainie

- Sytuacja kobiet w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie jest zatrważająca, podobnie jak w innych regionach, gdzie trwają tzw. zamrożone konflikty - oceniła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, występując na konferencji OBWE i ONZ w Wilnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dalia Grybauskaite
Dalia Grybauskaite (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d1j4439

- W okupowanych regionach Ukrainy przemoc ze względu na płeć osiągnęła zatrważający poziom. Kobiety doświadczają znęcania fizycznego i wykorzystywania seksualnego. Sytuacja jest bardzo podobna do tej w innych miejscach Europy Wschodniej i Kaukazu, gdzie mamy zamrożone konflikty: w Gruzji, Mołdawii i Górskim Karabachu - powiedziała Grybauskaite.

Prezydent Litwy przemawiała na otwarciu konferencji zorganizowanej przez OBWE i ONZ na temat roli kobiet w działaniach na rzecz pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Grybauskaite przypomniała, że w wyniku konfliktu ponad milion ludzi na Ukrainie musiało opuścić swoje domy. Wśród nich dwie trzecie to kobiety, które "uciekają razem z dziećmi i starszymi krewnymi, troszcząc się o nich przy bardzo małym wsparciu". To te kobiety "są na liniach frontu, utrzymują swoje rodziny i często to tylko za ich sprawą życie toczy się dalej nawet w najtrudniejszych warunkach" - mówiła prezydent Litwy.

d1j4439

Sytuacja 15 lat po przyjęciu rezolucji

Sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier wskazał na konferencji na rolę ukraińskich organizacji kobiecych, prowadzących działalność na terenie kraju i poza nim. Ponadto skrytykował te kraje, które dotąd nie wdrożyły rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2000 roku dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa.

Tematem konferencji w Wilnie jest ocena sytuacji w krajach należących do OBWE w 15 lat po przyjęciu tej rezolucji. Dokument dotyczy wpływu konfliktów zbrojnych na kobiety i dzieci i niedostatecznej roli kobiet w procesach pokojowych.

Grybauskaite stoi na czele Rady Kobiet-Światowych Przywódców - sieci zrzeszającej kobiety sprawujące funkcje szefów państw i rządów na świecie.

d1j4439

NATO apeluje o nienaruszanie porozumień

16 kwietnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził zaniepokojenie nowymi aktami przemocy na wschodzie Ukrainy, zaapelował do obu stron konfliktu o przestrzeganie rozejmu i wdrożenie porozumień z Mińska. Wezwał Moskwę, by nie destabilizowała sytuacji.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wzrostem przemocy na wschodniej Ukrainie, gdzie zauważamy więcej przypadków naruszania rozejmu - powiedział dziennikarzom szef NATO podczas wizyty w Islandii.

- Odnotowujemy też więcej ruchów ciężkiego sprzętu, toteż, oczywiście, jesteśmy bardzo zaniepokojeni podkopywaniem rozejmu i wszystkich mińskich ustaleń - oświadczył Stoltenberg.

d1j4439

- Apeluję też do Rosji, by przestała wspierać separatystów i podjęła wszelkie starania, by wpłynąć na nich, aby przestrzegali rozejmu i wycofali uzbrojenie z linii frontu - dodał szef NATO. - Rosja w dalszym ciągu destabilizuje sytuację zarówno na Ukrainie, jak i w jej sąsiedztwie - zaznaczył Stoltenberg na konferencji prasowej w Reykjaviku.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy już od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km.

Zobacz również wideo: Spotkanie na ukraińskim froncie

d1j4439

Podziel się opinią

Share

d1j4439

d1j4439
Więcej tematów