Trwa ładowanie...

Dalajlama nie pojedzie na pogrzeb Nelsona Mandeli

Dalajlama, któremu dwukrotnie władze RPA odmówiły wizy, nie pojedzie na pogrzeb Nelsona Mandeli - poinformował Tenzin Takhla, rzecznik prasowy duchowego przywódcy Tybetańczyków.

Share
Dalajlama nie pojedzie na pogrzeb Nelsona Mandeli
Źródło: PAP/EPA, Fot: Dai Kurokawa
d1s20y6

- Nie wybiera się do RPA - oznajmił Tenzin Takhla w Dharamśali w północnych Indiach, gdzie na wygnaniu mieszka duchowy przywódca Tybetańczyków i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Dalajlamie po raz pierwszy odmówiono wizy RPA w 2009 roku, gdy został zaproszony przez dwóch byłych prezydentów: Mandelę i Frederika De Klerka na konferencję pokojową w Johannesburgu. Drugi raz nie otrzymał wizy w 2011 r., gdy wybierał się na obchody w Kapsztadzie 80. urodzin arcybiskupa Desmonda Tutu, bohatera walki z apartheidem.

d1s20y6

Rząd prezydenta Jacoba Zumy był oskarżany przez media i opozycję o poddanie się naciskom Chin, aby nie wydawać wizy Dalajlamie, gdyż będzie to miało negatywny wpływ na stosunki dwustronne. Pekin jest poważnym partnerem gospodarczym RPA.

Po śmierci Mandeli, Dalajlama powiedział, że "stracił bliskiego przyjaciela (...), człowieka wielkiej odwagi, zasad moralnych i niespotykanej uczciwości".

Dalajlama odwiedził RPA w sierpniu 1996 roku, Mandela był wówczas prezydentem. Po raz ostatni spotkali się w 2004 roku w Johannesburgu.

Tutu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1984 roku, Mandela w 1989 roku, a Dalajlama w 1993 roku.

d1s20y6

Podziel się opinią

Share
d1s20y6
d1s20y6
Więcej tematów