'Dakar 2007' w TVP1 i TVN Turbo
Po raz szósty dziennikarze TVP1 relacjonować będą przebieg prestiżowego rajdu terenowego świata - Dakar 2007.
05.01.2007 07:10
- edycja rajdu, już po raz drugi w swojej historii i drugi raz z rzędu wystartuje z Lizbony 6 stycznia 2007 roku. Rywalizacja dobiegnie końca 21 stycznia w Senegalu.
TVP
Przebieg imprezy będzie można oglądać w TVP1. Od poniedziałku do czwartku kroniki „Dakar 2007” (ok. 10 min.) będą emitowane o 23.15, a od piątku do niedzieli (w wymiarze ok. 4 min.) o 20.00. 25 stycznia o 15.10 Jedynka wyemituje program podsumowujący to wydarzenie – „Motorowa karawana – Dakar 2007”.
Relacje z rajdu przygotowywać będą Piotr Sobczyński, Paweł Paterek i Ireneusz Bąk (operator kamery). Natomiast w Warszawie za produkcję kronik i programu podsumowującego odpowiedzialni będą: Eryk Mełgwa, Jacek Dąbrowski (wydawcy), Sławomir Kwiatkowski, Sławomir Siezieniewski, Marcin Dudziński, Michał Laskowski (dziennikarze), Tamara Czyż-Kasperek (producent) i Andrzej Kunze (kierownik produkcji).
DiverseExtremetvnturboTeam w rajdzie Dakar 2007 W 29 Rajdzie Dakar weźmie ekipa DiverseExtremetvnturboTeam w składzie Rafał Marton i Grzegorz Baran. Zawodnicy pojadą w rajdzie ogromnym, sześciotonowym Mercedesem Unimog. Ich zmagania będzie można śledzić codziennie w programie „Raport Turbo” na antenie TVN Turbo (emisja: codziennie, godz. 17.30, 20.30, 22.35) oraz na stronie internetowej diverseextremeteam.com.
W marcu 2007 roku TVN Turbo wyemituje cztero-odcinkowy dokument o DiverseExtremetvnturboTeam i udziale zespołu w rajdzie.
Rajd Dakar 2007
W tym słynnym, pustynnym klasyku weźmie udział rekordowa liczba zawodników: 250 motocyklistów, 187 załóg samochodów i 88 ciężarówek. Trasa rajdu składa się z 14 etapów i takiej samej ilości odcinków specjalnych. Jej długość wynosi 8696 km, w tym 5010 km odcinków specjalnych. Trasa wiedzie z Portugalii, przez Hiszpanię, Maroko, Mauretanię, Mali oraz ponownie Mauretanię i Mali - z metą w Senegalu. Ciekawostką jest i to, że wyniki rajdu będą znane już w sobotę, bowiem w niedzielę planowane jest tylko pokazowe Grand Prix du Lac Rose. Dwa etapy rajdu do Tichit oraz do Timbuktu będą próbami typu „maraton”, po których zakończeniu zawodnicy nie skorzystają z pomocy ekip serwisowych. Ale to nie koniec niespodzianek. Organizatorzy szykują dodatkową „atrakcję” dla motocyklistów. Ich biwak zorganizowany będzie 100 kilometrów od głównego obozu! Przy naprawie motocykli zawodnicy będą tam mogli skorzystać tylko z narzędzi i części, które zabiorą na trasę ze sobą.
- Jak przed rokiem – mówi Marek Oblaciński, kierownik Redakcji Publicystyki, Reportażu i Form Dokumentalnych TVP Sport, ceniony znawca sportów motorowych - wystartują kierowcy Orlenu Team, którego kapitanem jest motocyklista Jacek Czachor. Sporty motocyklowe uprawia od 1981 roku. Jest wicemistrzem świata (2004) w rajdach terenowych. Wielokrotny mistrz i wicemistrz kraju w rajdach enduro. Sześciokrotny uczestnik Rajdu Dakar. W 2000 roku zajął 46. miejsce i został pierwszym polskim motocyklistą, który ukończył ten najtrudniejszy rajd świata. Ma 39 lat. Wolne chwile najchętniej spędza z rodziną. W 2006 roku, w swym siódmym starcie w tej imprezie, był 14.
Drugi z motocyklistów Marek Dąbrowski, sporty motorowe uprawia od 1989 roku. W 2003 roku został wicemistrzem świata, drugi wicemistrz świata z 2002 i 2004 roku, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w rajdach enduro, drużynowy mistrz świata w rajdach enduro w 1993 roku. Pięć razy uczestniczył w tym legendarnym rajdzie. W 2003 r. jako pierwszy Polak w historii ukończył ten maraton w pierwszej dziesiątce zawodników, zajmując 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2006 roku, z powodu kontuzji, rajdu nie ukończył. Ma 34 lata. Po treningach i zawodach najchętniej przesiada się na deskę surfingową lub snowboardową. Posiada również tytuł magistra marketingu i zarządzania, uzyskany w SGH w Warszawie.
Kierowca samochodowy Krzysztof Hołowczyc, to jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych, mający już w swojej karierze tytuł mistrza (1997) i wicemistrza (1996) Europy, liczne triumfy w mistrzostwach kraju oraz udane starty w mistrzostwach świata. Karierę sportową rozpoczął od krótkiej przygody z kartingiem, grał też w siatkówkę. Rajdy pochłonęły go jednak całkowicie i do dzisiaj pozostały jego wielka pasją. Od 2005 roku kolejnym wyzwaniem stał się Dakar. W debiucie był 60., a w 2006 roku wycofał się z powodu awarii samochodu. Jest olsztynianinem, ma 44 lata. Jego hobby to sporty motorowodne oraz skutery wodne i motocykle terenowe.
Pilotem Krzysztofa Hołowczyca jest belgijski kierowca Jean-Marc Fortin. Wielokrotnie startował w Rajdzie Polski. Ma na swoim koncie tytuły mistrza Belgii (1992, 1996), Polski (1999 z Hołowczycem) oraz Francji (2005). Ma również w swojej kolekcji tytuł drugiego wicemistrza Wielkiej Brytanii (1995).
W tegorocznym rajdzie wystartują również trzy inne załogi samochodowe: Grzegorz Baran i Rafał Marton, Albert Gryszczuk i Jarosław Kazberuk oraz Robert Górecki i Ernest Górecki. (DJ)