Czystsze powietrze z KPO. Dotacje dla właścicieli domów
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o energii i jakości powietrza. Niestety często negatywnie – ceny energii rosną, a jakość powietrza poprawia się zbyt wolno. Jest jednak program, który chce odwrócić te trendy. To "Czyste powietrze".
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
O programie "Czyste powietrze"
Program "Czyste powietrze" oferuje dotacje na eko-inwestycje w budynkach jednorodzinnych. Np. wymianę źródła ciepła, ocieplenie budynku czy montaż paneli słonecznych.
Inwestycje zmniejszą zużycie energii (i rachunki za prąd) oraz emisję pyłów do atmosfery. Zwiększą niezależność rodzin od dostaw prądu z elektrowni.
Program obejmie aż 3 mln budynków. Tak duża skala poprawi jakość powietrza w kraju. A do tego odciąży starsze elektrownie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla kogo?
Z programu skorzystają właściciele budynków jednorodzinnych. A także właściciele wydzielonych lokali w budynkach jednorodzinnych. Ale tylko ci, których roczny dochód nie przekracza kwoty 135 tys. zł.
Program przewiduje trzy progi dochodowe, które mają wpływ na dotacje.
Jaka dotacja?
Kwota dotacji zależy od zakresu inwestycji i dochodów w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Generalnie zasada jest taka, że im bardziej kompleksowa inwestycja i niższe dochody w rodzinie, tym dotacja jest większa.
Do tego wnioskodawca musi pokryć część wydatków z własnych środków albo z kredytu. Przy najwyższym poziomie dochodów, to ok. 40 proc. kosztów inwestycji. Przy najniższych dochodach dotacja może pokryć koszty całej inwestycji, poza podatkiem VAT.
Aby otrzymać maksymalną dotację, inwestycja musi przynieść duże oszczędności energii – co najmniej 40 proc. W tabelach znajdują się trzy przykładowe kalkulacje dla maksymalnych dotacji.
Dotacje są też na mniejsze inwestycje. Np. osoby w pierwszym progu, które chcą zamontować kocioł na pellet drzewny, mogą liczyć na maksymalnie 9,1 tys. zł dotacji. Może ona wynieść maksymalnie 40 proc. całego kosztu inwestycji.
Jak skorzystać?
Dofinansowanie będzie udzielone każdemu wnioskodawcy, który spełni warunki Programu, aż do wyczerpania budżetu Programu. Wniosek można złożyć przez internet albo w wybranym wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Jeżeli wnioskodawca potrzebuje wziąć kredyt na inwestycję, powinien skorzystać z oferty banków, które dołączyły do programu.
Więcej informacji znajduje się na stronie programu "Czyste powietrze".
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego