PolskaCzy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?

Czy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?

Wniosek o pomoc prawną skierowany do Stanów Zjednoczonych w postępowaniu dotyczącym katastrofy smoleńskiej to jeden z tematów spotkania przedstawicieli Prokuratury Generalnej i wojskowej z urzędnikami Departamentu Sprawiedliwości USA.

21.01.2011 | aktual.: 21.01.2011 19:01

Wizyta amerykańskich urzędników zaplanowana była na dwa dni. W środę spotkali się z nimi przedstawiciele polskiego resortu sprawiedliwości zajmujący się współpracą międzynarodową, w czwartek kilkuosobowa amerykańska delegacja rozmawiała z przedstawicielami departamentu współpracy międzynarodowej Prokuratury Generalnej oraz z prokuratorami wojskowymi.

Już wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, prok. Mateusz Martyniuk informował, że zwykle podczas tego typu rozmów poruszane są kwestie wniosków ekstradycyjnych i wniosków o pomoc prawną, które obie strony wysłały do siebie w związku z prowadzeniem różnych śledztw. Jednym z ostatnich takich wniosków jest - skierowany do USA na początku lipca ubiegłego roku przez polską prokuraturę wojskową - wniosek o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.

Rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, płk Zbigniew Rzepa, powiedział, że "spotkanie miało charakter roboczy i konsultacyjny". Dodał, że sprawa wniosku do USA została poruszona podczas spotkania, na ten temat toczyła się rozmowa, ale nie ujawnił jej szczegółów. Przyznał, że strona polska nie otrzymała na razie żadnych materiałów z USA.

Przedstawiciele prokuratury mówili wcześniej, że tego typu spotkania z przedstawicielami różnych krajów odbywają się cyklicznie, co pewien czas.

We wniosku o pomoc prawną do Departamentu Sprawiedliwości USA prokuratura wniosła m.in. - jak przyznawał w lipcu prokurator generalny Andrzej Seremet - o udostępnienie ewentualnie posiadanych przez stronę amerykańską zapisów nasłuchów "rozmów w przestrzeni". Zaprzeczył on doniesieniom mediów, by wniosek dotyczył rozmów z telefonu satelitarnego z pokładu prezydenckiego tupolewa. Potwierdził zaś, że obejmuje on m.in. wątek ewentualnego zamachu przy użyciu broni elektronicznej.

Oprócz wniosku do USA polscy prokuratorzy skierowali w sprawie smoleńskiej sześć wniosków o pomoc prawną do Rosji, które na razie zostały zrealizowane częściowo oraz jeden wniosek - już zrealizowany - do Białorusi. W przygotowaniu jest siódmy wniosek do Rosji. Polska prokuratura w najbliższych tygodniach otrzymać ma także kolejne 30 tomów akt z Rosji w ramach realizacji wysłanych wniosków. W materiałach tych zawarte będą najprawdopodobniej m.in. uzupełniające dokumenty dotyczące sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)