Trwa ładowanie...

Czy Tony Blair zostanie katolikiem?


Prywatna audiencja premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira, który ma w najbliższy weekend spotkać się z papieżem Benedyktem XVI, wywołała pogłoski o możliwym przejściu brytyjskiego lidera na katolicyzm.

Czy Tony Blair zostanie katolikiem?
d1tk5rf
d1tk5rf

Dziennik "Guardian" pisze w piątek, powołując się na anonimowe źródła, że zaproszenie Blaira i jego żony Cherie na obiad do arcybiskupa Westminsteru, kardynała Cormaca Murphy'ego-O,Connora w Rzymie jest sygnałem, że Kościół katolicki chce przyjąć Blaira do grona swych wiernych.

Według biura prasowego Watykanu, Blair ma spotkać się z papieżem w sobotę o godz. 11.00. Rzecznik Blaira, odnosząc się do pogłosek o jego przejściu na katolicyzm, zapewnił, że premier "pozostaje członkiem Kościoła anglikańskiego". Dodał, że wiara jest jego "całkowicie prywatną sprawą". zaznaczył, że z papieżem Blair będzie rozmawiać nie tylko na temat religii, ale także spraw międzynarodowych, np. sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Spekulacje na temat zamiarów Blaira nasiliły się w ubiegłym miesiącu, gdy dziennik "Times" poinformował, że ojciec Michael Seek, który wprowadził do Kościoła katolickiego wiele znanych osób, powiedział niedawno przyjaciołom, iż spodziewa się ogłoszenia przez Blaira przejścia na katolicyzm po ustąpieniu ze stanowiska premiera 27 czerwca.

Blair jest jednym z najzagorzalszych chrześcijan, jacy kierowali rządem brytyjskim w ostatnich latach. Jego żona Cherie jest katoliczką, a ich czworo dzieci uczęszczało do katolickich szkół. Sam Blair częściej chodzi na msze katolickie niż anglikańskie. W 1996 r. został skarcony przez nieżyjącego już kardynała Basila Hume'a za przyjmowanie komunii podczas mszy, choć nie jest katolikiem.

Blair spotkał się już z Benedyktem XVI w 2006 r., a z Janem Pawłem II w 2003 r.

d1tk5rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tk5rf
Więcej tematów