PolskaCzy to możliwe: Kraków jest dumny z Warszawy?

Czy to możliwe: Kraków jest dumny z Warszawy?

Kto się czubi, ten się lubi. 72% mieszkańców Krakowa jest dumnych ze stolicy. Taki slogan krakowianie mogą przeczytać na plakatach rozwieszonych od początku stycznia br. w całym mieście.

28.01.2009 07:39

Plakaty to część kampanii wizerunkowej przygotowanej przez Biuro Promocji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Intrygujące badanie mieszkańców Krakowa przeprowadził Instytut Millward Brown SMG/KRC w listopadzie ub.r. na zlecenie "Gazety Wyborczej".

- Grupie 300 Krakowian zadaliśmy proste pytanie: Czy jest Pan/Pani dumna ze stolicy? - mówi Kuba Antoszewski z Millward Brown SMG/KRC. - Było to duże badanie i jak najbardziej reprezentatywne - dodaje. Czy aby napewno?

Według socjolog prof. Teresy Sasińskiej-Klas, sondaż SMG/KRC nie był miarodajny, bo zawierał błąd metodologiczny. - Grupie sondażowej zadano pytanie sugerujące, czyli takie, w którym ukryta jest teza. Mówiąc prostym językiem, pytający chciał wyciągnąć właściwą odpowiedź od ankietowanego - tłumaczy Sasińska-Klas. Zauważa, że właściwie zadane pytanie powinno brzmieć: Jaki jest Pana/Pani stosunek do stolicy? "Polska - Gazeta Krakowska" postanowiła zadać krakowianom to właściwie postawione pytanie, by się przekonać, czy faktycznie stolica napawa ich dumą.

Jan Nowicki, aktor związany od lat z Krakowem, uważa, że Warszawę trzeba starać się kochać. - Jest pełna przypadkowości, sponiewierana architektonicznie, ale to nasza stolica - mówi. Czy jest z niej dumny ? - Mimo wszystko tak - odpowiada. Jednak, jak sam przyznaje, klimat stolicy nie umywa się do krakowskiej atmosfery.

Zdaniem Leszka Mazana, dziennikarza i publicysty, w stolicy najładniejsze jest Krakowskie Przedmieście. - A w Krakowskim Przedmieściu najładniejsza jest jego nazwa - śmieje się. Natomiast Ewa Wachowicz, dziennikarka i wszelka możliwa miss, jest dumna z tego, że król Polski Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. - I umiejscowił w niej cały bałagan polityczny - dodaje. Oprócz Krakowa plakaty zawisły w największych miastach w Polsce. Wszędzie zastosowano ten sam chwyt. Widok Warszawy został wzbogacony o humorystyczny komentarz i statystykę ocen mieszkańców danego miasta dotyczącą dumy ze stolicy. (kab)

Bartosz Haładaj

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)