Trwa ładowanie...
15-11-2014 03:29

Czy potrzebna jest cisza wyborcza?

Nie można rozwieszać ulotek, agitować. Obowiązuje cisza wyborcza. Czy w obecnych czasach jest ona jednak potrzebna. Politolodzy są podzieleni. Za prowadzenie nielegalnej kampanii grozi nawet 1 milion złotych grzywny.

Czy potrzebna jest cisza wyborcza?Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d3yqx9d
d3yqx9d

Profesor Mikołaj Cześnik ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przekonuje, że idea ciszy wyborczej ma największy sens właśnie w samorządowej kampanii, gdzie często niemal każdy głos jest na wagę złota. - Tutaj w ostatniej chwili przekabacenie kilkudziesięciu wyborców ma wpływ na wyniki. W przypadku wyborów prezydenckich takiego efektu nie osiągniemy - zauważa wykładowca SWPS.

Zakaz prowadzenia kampanii obowiązuje też w Internecie. Specjalista od wizerunku politycznego doktor Bartłomiej Biskup przyznaje, że cisza wyborcza traci sens. - Nie da się jej zachować całkowicie ze względu na Internet oraz media społecznościowe. Cisza wyborcza nie spełnia teraz swoich funkcji. W sobotę przez to mamy taką sztuczną atmosferę medialną, że nie można ani słowa powiedzieć o ważnym niedzielnym wydarzeniu - zauważa politolog.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno informować o szacowanej frekwencji wyborczej. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

Jutro będziemy wybierać prawie 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

d3yqx9d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yqx9d
Więcej tematów