PolskaCzy posłowie powinni być chronieni immunitetem? Polacy nie mają wątpliwości

Czy posłowie powinni być chronieni immunitetem? Polacy nie mają wątpliwości

Aż 94 proc. Polaków nie chce, by politykom przysługiwał immunitet w sprawach karnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster na zlecenie "Super Expressu".

Czy posłowie powinni być chronieni immunitetem? Polacy nie mają wątpliwości
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

- Zdaniem społeczeństwa immunitet to ochrona dla polityków. A przecież wszyscy powinni być równi wobec prawa - komentuje wyniki sondażu dr Bartłomiej Biskup.

Politolog dodaje jednak, że immunitet został stworzony aby pomóc zachować równowagę w politycznej walce pomiędzy ekipą rządzącą a opozycją, a nie tylko po to, "by w sprawach karnych chowali się za przywilejami".

Dyskusja na temat immunitetów poselskich powraca co jakiś czas. Ostatnio na nowo wywołała ją sprawa posła PO Stanisława Gawłowskiego. Polityk zrzekł się immunitetu w związku z postępowaniami, które toczą się wobec niego w prokuraturze. Gawłowski usłyszał pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dotyczą one tzw. afery melioracyjnej, czyli nieprawidłowości przy realizacji 105 inwestycji przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Polityk miał przyjąć co najmniej 200 tys. zł łapówki w czasie pełnienia funkcji wiceministra środowiska za rządów PO-PSL.

Kilka tygodni wcześniej o wycofaniu immunitetów mówiło się z powodu senatora PiS Stanisława Koguta. Według prokuratury polityk przyjął łapówki o wartości ponad miliona złotych. Senatora przed zatrzymaniem uratowali jednak partyjni koledzy, którzy zagłosowali przeciwko tymczasowemu aresztowaniu Koguta.

Źródło: se.pl

Zobacz też: Schetyna szczerze o aferze taśmowej

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)