Czy Polska może zamrozić składkę?
Rada Ministrów UE wydaje trzy rodzaje aktów
prawnych: rozporządzenia, decyzje, dyrektywy. Wszystkie mają
charakter bezwzględnie obowiązujący - pisze w "Naszym Dzienniku"
Paweł Tunia.
25.07.2006 | aktual.: 25.07.2006 07:02
Fundusze na VII Program Ramowy Badań i Rozwoju, w ramach którego mają być finansowane eksperymenty nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów, będą pochodzić ze składek państw członkowskich do budżetu UE.
Jak poinformował "ND" Aleksander Parzych z Centrum Informacji Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, w przypadku zgody Rady UE na włączenie tego procederu do VII Programu zgodnie z prawem UE Polska zostanie zobowiązana do brania w nim udziału.
Ewentualne niepodporządkowanie się decyzji Rady oznacza, że Komisja lub inne państwo członkowskie może pozwać Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości- tłumaczy Parzych. Wcześniej jednak KE prowadzi negocjacje z danym państwem, żeby dostosowało się do decyzji._ Gdyby rząd się nie podporządkował, wówczas sprawa znajdzie swój finał w Trybunale Sprawiedliwości, który nakaże państwu dostosowanie się do prawa Unii. Jeśli to nie następuje, wówczas KE wnioskuje o egzekucję wyroku, który polega na nałożeniu przez Trybunał Europejski na państwo członkowskie kar pieniężnych obliczonych według specjalnego algorytmu_- dodaje.
Wpłacając składkę do UE, nie wpłacamy jej na konkretny cel, ale do wspólnego budżetu. Pieniądze są rozdzielane później. Według Magdaleny Berlińskiej z UKIE, niewpłacenie składki do budżetu UE w proteście przeciw ewentualnej zgodzie na finansowanie takich badań jest "bardzo mało prawdopodobne"._ Oznacza to niewywiązywanie się z zobowiązań przyjętych w traktacie akcesyjnym. Na pewno przestałyby płynąć środki w drugą stronę_ - wyjaśniła Berlińska. (PAP)