Trwa ładowanie...
d1oeleg
17-10-2016 12:28

Czy polscy seniorzy korzystają z sieci?

Czy polscy seniorzy korzystają z sieci?

d1oeleg
d1oeleg
(fot. mp)
Źródło: (fot. mp)

Żyjemy w niesamowitych czasach. Komputery, sieć i digitalizacja wszystkiego. To, co kiedyś wymagało nakładów sił i czasu, dziś dzieje się automatycznie, prosto. W szczególny sposób postęp techniczny powinien ułatwiać kupno biletów, waluty, ubrań, załatwienie spraw urzędowych osobom starszym. Ale czy tak się dzieje? Czy polscy seniorzy potrafią korzystać z udogodnień jakie daje cyfrowy świat?

Okazuje się, że istnieje zależność pomiędzy umiejętnością korzystania z internetu przez osoby starsze, a satysfakcją jaką czerpią ze swojego życia[1]. Seniorzy, będący aktywnymi użytkownikami sieci częściej deklarują, że realizują swoje pasje i zainteresowania, a także rozwijają swoje życie kulturalne[2]. W szczególności w cyfrowym świecie widzą sposób na to, by częściej kontaktować się ze swoją rodziną oraz przyjaciółmi, a właściwie z całym światem[3]. Na drugim dopiero miejscu dostrzegają fakt, że internet pozwala im przemóc swoje fizyczne ograniczenia. Dzięki podłączeniu do sieci bez wychodzenia z domu zarządzają swoimi finansami, edukują się, nawiązują nowe przyjaźnie, robią zakupy.

Polski senior w statystykach

Niestety, w Polsce osoby po 65. roku życia, które posiadają podstawowe umiejętności komputerowe to jedynie 15%[4]. A to oznacza, że polscy seniorzy są u nas grupą społeczną najrzadziej korzystającą z Internetu. Według danych Eurostatu, aż 36% Polaków w ogóle nie korzysta z Internetu[5] i statystyka ta jest tak niska właśnie przez seniorów, którzy często z przyczyn fizycznych, psychicznych oraz braku dostępu do sprzętu komputerowego nie są w stanie stać się aktywnymi członkami społeczeństwa cyfrowego.

Skutki i przyczyny

Oprócz ograniczeń finansowych i braku dostępu do sprzętu komputerowego z internetem, istnieją też inne przyczyny dla których seniorzy nie potrafią obsługiwać komputera.

d1oeleg

Niejednokrotnie są to bariery fizyczne, a więc trudność z nauczeniem się korzystania z myszki i klawiatury, klikaniem w malutkie elementy na ekranie. Trzeba także wziąć pod uwagę, że wielu z nich (ponad 50%) cierpi na problemy ze wzrokiem[6]. Do tego wszystkiego dochodzą także ograniczenia mentalne, a więc popularne wśród tej grupy społecznej przeświadczenie o tym, że „internet niesie za sobą więcej zagrożeń, niż korzyści”[7]. Seniorzy kryją w sobie duży lęk przed tym, co nowe i trudno im się dziwić. Kiedyś świat zmieniał się z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj zmienia się błyskawicznie, szybciej niż z dekady na dekadę.

Wspólny wiek, inne życie

Biorąc pod uwagę cyfrowe umiejętności, możemy spośród seniorów wyłonić dwie pomniejsze grupy. Do pierwszej zaliczymy osoby, które ukończyły 65. rok życia, są wykształcone, często zamożne, posiadają w swoim domu komputer z podłączeniem do sieci. Dzięki korzystaniu z niej mają kontakt ze swoimi bliskimi na bieżąco (Facebook)
, czytają blogi internetowe (nierzadko sami je prowadzą np. http://balakier-style.pl/, http://supersenior.blog.onet.pl/), korzystają z poczty elektronicznej, internetowego konta bankowego, a wiedzę o tym jak funkcjonować w sieci czerpią od swoich dzieci, a nawet wnuków. Drugą grupą są seniorzy mniej zamożni, często z poważnymi problemami ze zdrowiem oraz dużym stopniem niepełnosprawności. Ci ostatni są całkowicie odłączeni od narzędzi i usług cyfrowych. Żyją zupełnie tak, jakby nigdy nie rozpoczął się XXI wiek.

Portale i e-usługi dla seniorów

Ostatnimi czasy powstało wiele portali dedykowanych seniorom, tyczących się dosyć zróżnicowanej tematyki np. zarzadzaniewiekiem.pl, randkidojrzalych.pl, zdrowy-senior.org. Jednak internet nie służy osobom dojrzałym jedynie w celach rozrywkowych i edukacyjnych, ale także pozwala oszczędzać czas i koszty. Co ciekawe, ze statystyk jednej z ogólnopolskich e-usług, świadczącej usługę wymiany walut w sieci wynika, że aż 7% wszystkich aktywnych użytkowników to osoby powyżej 60. roku życia (biorąc pod uwagę, jak niewiele osób w tej grupie społecznej potrafi poruszać się po cyfrowym świecie, to naprawdę niezły wynik). O tym jak kantor internetowy pomoże Ci oszczędzić na wymianie walut, przeczytasz w tym artykule.

Aktywni nie tylko cyfrowo

Wprawdzie można zauważyć, że w Polsce w ostatnim czasie nastąpił wzrost zainteresowania seniorów nowymi technologiami. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu na tle innych europejskich krajów jest ono stosunkowo niewielkie. Za dobrą monetę można jednak uznać fakt, że Ci którzy aktywnie uczestniczą w cyfrowym świecie, równie chętnie eksplorują realny świat. W końcu, do czego innego miałaby im się przydać obca waluta, jeśli nie do odbycia zagranicznych podróży?

d1oeleg

Jeśli jesteś seniorem i chcesz dowiedzieć się w jaki jeszcze sposób świat online pomoże Ci być aktywnym, wejdź na stronę dojrzaloscwsieci.pl

[1]Por.http://n.czasopisma.pan.pl/images/data/n/wydania/No_2_2012

/11SeniorzyJakoUzytkownicyInternetu.pdf. Dostęp: 11.10.2016 r.

[2] Por. http://dojrzaloscwsieci.pl/raport-nt-korzysci.html. Dostęp: 11.10.2016 r.

[3] Zob. http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2013/1/76_1_82_2013.pdf. Dostęp: 11.10.2016 r.

[4] Tamże.

[5] Por. http://archiwum.rp.pl/artykul/1252078-Cyfrowy-analfabetyzm--w-Polsce-ma-sie-dobrze.html. Dostęp: 11.10. 2016 r.

[6] Zob. http://www.nowinylekarskie..... Dostęp: 11.10.2016 r.

[7] Zob. Tamże.

art. sponorowany

d1oeleg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oeleg
Więcej tematów