Trwa ładowanie...

Czy Polacy boją się ataków po śmierci bin Ladena?

47% badanych wolałoby, żeby Osama bin Laden został schwytany i postawiony przed sądem, jednak niewiele mniej - 43% - uważa, że dobrze się stało, iż bin Laden został zabity bez osądzenia - wynika z majowego sondażu CBOS. 15% respondentów obawia się, że śmierć bin Ladena przyczyni się do zwiększenia zagrożenia atakami w Polsce. Jednak aż 69% badanych nie spodziewa się zmiany pod tym względem.

Czy Polacy boją się ataków po śmierci bin Ladena?Źródło: AP
d2tq7xh
d2tq7xh

Co dziesiąty ankietowany (10%) nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Prawie połowa respondentów (47%) sądzi, iż zabicie bin Ladena przyczyni się do wzmocnienia terroryzmu islamskiego. Odmiennego zdania jest mniej niż jedna piąta badanych - 17%, a więcej niż jedna czwarta (27%) uważa, że ta śmierć nie będzie miała większego wpływu na rozmiar terroryzmu. Co jedenasty ankietowany (9%) nie ma na ten temat opinii.

61% badanych uważa, że zabicie przywódcy Al-Kaidy zmniejszy bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. 41% spodziewa się wzrostu zagrożenia w Europie, jednak nieco większa grupa (44%) wyraża przekonanie, że bezpieczeństwo mieszkańców Starego Kontynentu nie zmniejszy się w związku z zabiciem Osamy bin Ladena.

Ankietowani uważający, że śmierć Osamy bin Ladena zmniejszy bezpieczeństwo Polski w przeważającej części przyznają, iż osobiście obawiają się ataków terrorystycznych (71%). Natomiast wśród ogółu takie obawy wyraża jedna trzecia respondentów (35%), gdy w lipcu minionego roku było to 25% badanych.

d2tq7xh

Osama bin Laden przez wiele lat uznawany był za jednego z najgroźniejszych terrorystów na świecie, a Al-Kaidzie - organizacji, której przewodniczył - przypisuje się liczne zamachy terrorystyczne, w tym najbardziej tragiczne ataki na nowojorskie wieże World Trade Center i Pentagon.

Po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, bin Laden został ogłoszony największym wrogiem USA, a jego schwytanie stało się priorytetem zapoczątkowanej wówczas wojny z terroryzmem. Poszukiwania Saudyjczyka trwały prawie dziesięć lat. Na początku maja tego roku amerykańscy komandosi zabili go w rezydencji nieopodal Islamabadu w Pakistanie.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 5-11 maja 2011 roku na liczącej 1189 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2tq7xh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tq7xh
Więcej tematów