Trwa ładowanie...
d1t4djx
24-10-2005 06:15

Czy leci z nami bakteria


Astronauci zabiorą w podróż na Marsa w 2030 roku cyjanobakterie. Hodowane na bioodpadach będą pożywnym posiłkiem. Najlepiej ponoć smakują z dżemem.

d1t4djx
d1t4djx

Polecieć na Marsa. Ławo powiedzieć, trudniej przeżyć taką sześcioletnią podróż. Europejska Agencja Kosmiczna, planując wyprawę w 2030 r., opracowuje system, który ma zapewnić na statku produkowanie tlenu, wody, a przede wszystkim świeżego jedzenia. W pracach uczestniczą polscy naukowcy.

Torebki z suszonymi lodami sprzedawane turystom w centrum kosmicznym na Florydzie wyglądają apetycznie, ale po takim wikcie niektórzy potrzebują kilku dni, aby ich układ pokarmowy doszedł do siebie. Odpowiedzią na te problemy ma być projekt MELISSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative), inaczej nazywana pętlą podtrzymującą życie. Na statku ma powstać specjalny bioreaktor. Wszystkie śmieci będą w nim przetwarzane na odżywczą biomasę, a na niej kosmonauci wyhodują rośliny przeznaczone do jedzenia.

Królewską rolę w tym systemie przewidziano dla cyjanobakterii Arthrospira platensis, pospolicie zwanej sinicą. Jak dotąd organizmy te kojarzą się większości z nas głównie z toksycznymi zakwitami na wodach Bałtyku czy jezior. Jednak wiele z cjanobakterii już pracuje dla ludzi: w oczyszczalniach ścieków, a na polach ryżowych w krajach azjatyckich służą jako nawóz podwyższający wydajność plonów.

Pomysłodawcą wysłania w kosmos smacznej cyjanobakterii jest bioinżynier Max Mergeay z belgijskiego Centrum Studiów Nuklearnych. Sinica wydaje się idealnym pożywieniem również na statku kosmicznym. Jest łatwa do uprawiania, nie potrzebuje ziemi jako podłoża i nie przechodzi cyklu wegetacyjnego charakterystycznego dla roślin. Dzieli się non stop, stale powiększając swoją masę, a jednocześnie zajmuje mało miejsca.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj