Trwa ładowanie...
d3bk3iv
14-02-2003 14:07

Czy i jak Irak zastosował się do postulatów ONZ

Szefowie inspektorów rozbrojeniowych ONZ poinformują w piątek Radę Bezpieczeństwa ONZ, czy i jak Irak zastosował się do ich postulatów. Na tej podstawie Rada powinna orzec, czy należy przedłużyć sprawdzanie Iraku, czy też poprzeć amerykańsko-brytyjski plan wojny z Bagdadem.

d3bk3iv
d3bk3iv

Poniżej za londyńskim "Financial Times" i innymi źródłami zestawienie żądań wobec Iraku przedstawionych przez szefa inspektorów ONZ Hansa Bliksa w raporcie dla Rady Bezpieczeństwa 27 stycznia, wraz z informacją, jak zareagował na nie Bagdad.

OPERACJE LOTNICZE

ŻĄDANIE: Zgodzić się na przeloty amerykańskich samolotów zwiadowczych U-2 nad Irakiem, aby inspektorzy mogli rozporządzać dodatkowymi informacjami np. o tym, czy strona iracka nie przewozi domniemanej zakazanej broni do nowych kryjówek.

REAKCJA: Bagdad pozwolił, by samoloty amerykańskie, a także francuskie i rosyjskie krążyły nad Irakiem na dużej wysokości. Chce, aby uprzedzać go o takich lotach, na co nie zgadzają się USA.

NĘKANIE INSPEKTORÓW

ŻĄDANIE: Położyć kres demonstracjom przed biurami ONZ i miejscami, gdzie przeprowadza się inspekcje.

d3bk3iv

REAKCJA: Demonstracje ustały.

ROZMOWY Z NAUKOWCAMI

ŻĄDANIE: Przedstawić pełniejszą listę naukowców i nakłonić ich, by godzili się rozmawiać z inspektorami ONZ bez obecności irackich ochroniarzy i bez sprzętu nagrywającego.

REAKCJA: Irak przekazał więcej nazwisk naukowców, choć nie tyle, ilu się spodziewano. Doszło do kilku spotkań prywatnych (bez agentów władz irackich), ale w miniony weekend Blix powiedział, że jest tu jeszcze wiele do zrobienia. W tym tygodniu pewien biolog z listy nie zgodził się na rozmowę z inspektorami.

DOKUMENTY

ŻĄDANIE: Ujawnić i przekazać całą dokumentację dotyczącą dawnych i obecnych programów zbrojeniowych (taką jak na przykład liczący trzy tysiące stron raport znaleziony w mieszkaniu jednego z naukowców), przechowywaną zarówno przez władze, jak i osoby prywatne.

d3bk3iv

REAKCJA: Irak przekazał pewną ilość dokumentów, ostatnio w miniony weekend, ale Blix powiedział, że nie ma w nich nic nowego.

NIEWYJAŚNIONE KWESTIE Z INSPEKCJI 1998 ROKU

POCISKI RAKIETOWE

ŻĄDANIE: Przedstawić informacje o stanie prac nad pociskami rakietowymi Al-Samud 2 i Al-Fatah, których zasięg zdawał się przekraczać dozwoloną granicę 150 kilometrów.

WYNIK:Międzynarodowi eksperci rakietowi powołani przez inspektorów ONZ orzekli w tym tygodniu, że zasięg Al-Samuda 2 przekracza dozwolone 150 km.

d3bk3iv

GAZ VX I WĄGLIK

ŻĄDANIE: Ujawnić wszystkie informacje o produkcji, ilości i jakości, a także przedstawić dowody zniszczenia około 8.500 litrów wąglika zgłoszonych wcześniej przez Bagdad.

REAKCJA: Irak przedstawił nowe dokumenty objaśniające według niego, jak pozbył się gazu VX (o działaniu paralityczno-drgawkowym) i wąglika. Blix dawał do zrozumienia, że dokumenty te, w większości kopie, mogą nie być wystarczające.

POŻYWKI DLA BAKTERII

ŻĄDANIE: Przedstawić dowody zniszczenia 650 kg pożywek sprowadzonych w swoim czasie z zagranicy i zgłoszonych ONZ przed zakończeniem misji inspekcyjnej w 1998 roku.

d3bk3iv

REAKCJA: Na razie Irak nie rozliczył się z tych materiałów, wystarczających do wytworzenia około 5 tysięcy litrów wąglika.

BOMBY CHEMICZNE

ŻĄDANIE: Poinformować, co się stało z bombami i pociskami chemicznymi, których liczba może sięgać 6500.

REAKCJA: Znaleziono pewną liczbę pocisków artyleryjskich z iperytem. Eksperci ONZ zaczęli je niszczyć w tym tygodniu na irackiej pustyni. Sekretarz stanu USA Colin Powell mówi, że Irak ukrył wielką ilość broni chemicznej.

GŁOWICE CHEMICZNE DO RAKIET

ŻĄDANIE: Rozliczyć się z głowic (być może aż 2000), których losu nie wyjaśniły wcześniejsze inspekcje.

REAKCJA: Nic nowego się nie zdarzyło, poza tym, że znaleziono 18 pustych głowic chemicznych.(an)

d3bk3iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bk3iv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj