Czy dzisiaj będzie zorza polarna? "Gotowość zorzowa trwa"
W ostatnich dniach w Polsce można było zaobserwować zorzę polarną. To zjawisko rzadko występuje na szerokościach geograficznych, na których znajduje się nasz kraj. Ze względu na wysoką aktywność słoneczną, świetlne rozbłyski mogą być jednak widoczne również w czasie kolejnych nocy.
07.11.2023 | aktual.: 07.11.2023 15:53
W weekend oraz wieczorem i w nocy z 6 na 7 listopada w wielu regionach Polski nocne niebo ubarwiła zorza polarna. Zjawisko, kojarzone najczęściej z północną częścią Europy oraz okolicami kół podbiegunowych, w tym roku można było podziwiać w naszym kraju kilkukrotnie.
Kiedy zorza polarna w Polsce? "Potencjalne zorze polarne nad naszym krajem"
Zorza polarna powstaje w wyniku burz i wybuchów na Słońcu. Ich skutkiem są wyrzucane w kierunku Ziemi duże ilości cząsteczek protonów i elektronów, które tworzą wiatr słoneczny. Fala, docierając do Ziemi, tworzy barwne łuny światła, które są zauważalne na nocnym niebie. Zorza polarna najczęściej jest widoczna na wysokich szerokościach geograficznych. Jednak w przypadku wystąpienia silnych burz słonecznych jej zasięg może obejmować również średnie, a nawet niskie szerokości - aż do 50. równoleżnika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informują eksperci, aktywność słoneczna wchodzi w okres swojego maksimum. To natomiast sprawia, że silne burze słoneczne pojawiają się coraz częściej, czego skutkiem jest pojawienie się zórz polarnych w Polsce.
Zdaniem twórcy portalu polskiastrobloger.pl, w najbliższym czasie zorze polarne mogą ponownie być widoczne w naszym kraju. "Być może nie będą one tak wyraźne, jak w niedzielę, niemniej jeśli siła i kierunek pola magnetycznego w CHHSS (strumień wiatru słonecznego wysokiej prędkości - red.) okażą się solidne, kolejna burza magnetyczna z zakresu kategorii G1-G3 i potencjalne zorze polarne nad naszym krajem mogą być kwestią kilkunastu-kilkudziesięciu godzin". Warto jednak pamiętać, że na pojawienie się zjawiska wpływa wiele czynników, które mogą ulec dynamicznym zmianom. Z tego względu dokładne przewidzenie zorzy polarnej nie jest możliwe.
Zorza polarna w Polsce. Jak ją obserwować?
Zorza polarna jest widoczna wyłącznie w przypadku bezchmurnego nieba. Jak informuje Centrum Modelowania Meteorologicznego, widoczność zorzy gołym okiem jest gorsza, niż w przypadku zdjęć - "odległość od pasa zórz, zakłóconego dodatkowo przez zanieczyszczenie światłem lub zmierzch, oznacza, że mogą wystąpić trudności z wyraźnym dostrzeżeniem tego zjawiska, jako że jest ono znacznie jaśniejsze na zdjęciach niż widziane gołym okiem. Zdjęcia zórz mogą wydawać się mało reprezentatywne w stosunku do tego, co widać gołym okiem z racji samej techniki wykonywania zdjęć".
Widoczność zorzy polarnej w Polsce można poprawić jednak poprzez udanie się do miejsc oddalonych od źródeł światła oraz skierowanie wzroku w stronę północnej części horyzontu.
Zobacz także