ŚwiatCzy będzie powtórka z Putina?

Czy będzie powtórka z Putina?

Rosyjskie wybory prezydenckie 14 marca
zamykają pierwsze cztery lata władzy prezydenta Władimira
Putina. Według wszystkich sondaży już w pierwszej turze obecny prezydent wywalczy reelekcję. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia z rządów obecnego prezydenta Rosji.

Czy będzie powtórka z Putina?
Źródło zdjęć: © AFP

1999 - 16 sierpnia- Władimir Putin, dotychczasowy szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
i mało znany polityk, zostaje premierem.

1 października- wojska rosyjskie wkraczają do Czeczenii. Jest to odpowiedź na atak islamskich bojowników na Dagestan i wybuchy czterech domów mieszkalnych w Moskwie i Wołgodońsku, o które Moskwa oskarża Czeczenów.

19 grudnia- w wyborach parlamentarnych duży sukces odnosi popierające Putina ugrupowanie "Jedność", które dostaje 23,3 proc. głosów i zaledwie o jeden punkt ustępuje komunistom. "Jedność" oraz inne ugrupowania skłonne do współpracy z Kremlem zapewniają mu - po raz pierwszy w historii Rosji - kontrolę nad parlamentem.

31 grudnia- gdy cały świat szykuje się do szaleństwa sylwestrowego 1999/2000, niespodziewanie ustępuje prezydent Borys Jelcyn. Władimir Putin jako premier zostaje p.o. prezydenta i skupia w swoich rękach całą władzę.

2000 - 5 lutego- wojska rosyjskie zdobywają stolicę Czeczenii Grozny. W ciągu kilku miesięcy konflikt przybierze charakter wojny partyzanckiej, której towarzyszyć będą mniej lub bardziej spektakularne akcje czeczeńskich separatystów.

26 marca- Putin wygrywa w pierwszej turze wybory prezydenckie otrzymując 52,9 proc. głosów.

13 czerwca - aresztowany zostaje magnat medialny Władimir Gusiński, szef koncernu Mediamost, do którego należy m.in. popularna telewizja NTV, najmniej podporządkowana Kremlowi. Po kilkunastu dniach konfliktu zwolniony z aresztu Gusiński wybiera emigrację i udaje się do Hiszpanii. NTV przejmie związany z władzami koncern Gazprom.

8 lipca- w orędziu wygłoszonym przed Zgromadzeniem Narodowym prezydent zapowiada m.in. centralizację władzy. Już wcześniej powołuje siedem wielkich okręgów federalnych, które mają nadzorować działania 89 regionów. Wkrótce pozbawia lokalnych przywódców prawa do zasiadania w Radzie Federacji (odpowiednik Senatu).

19 lipca- inny magnat medialny - szara eminencja Kremla Borys Bieriezowski zrzeka się w parlamencie mandatu deputowanego, twierdząc, że nie chce "uczestniczyć w budowie autorytaryzmu". Wkrótce i on znajdzie się za granicą - w W.Brytanii, gdzie w 2003 otrzyma azyl.

2001 - 11 września- Władimir Putin jako pierwszy przywódca dzwoni z kondolencjami do George'a W. Busha po tragicznych zamachach w Nowym Jorku. Od tego momentu liczy się nowa "prozachodnia" epoka w dziejach rosyjskiej polityki zagranicznej.

2002 - 15-17 stycznia- Putin składa w Polsce wizytę uważaną przez część analityków za przełamanie lodów między obu krajami.

23-26 maja- szczyt Putin-Bush, w czasie którego dochodzi do scementowania rosyjsko-amerykańskiego zbliżenia. Obaj politycy przez trzy dni są nierozłączni, zapewniając świat o nowej epoce "strategicznego partnerstwa" między Moskwą i Waszyngtonem.

19 sierpnia- Czeczeni strącają rosyjski śmigłowiec wojskowy. Giną 124 osoby.

23 października- komando czeczeńskich rebeliantów zajmuje w centrum Moskwy teatr z ponad 900 zakładnikami. Przetrzymuje ich przez 57 godzin, domagając się wycofania wojsk rosyjskich z Czeczenii. Kryzys na Dubrowce kończy 26 października akcja rosyjskich sił specjalnych, jednak użyty przez nie gaz zabija ponad 120 zakładników.

27 grudnia- zamachowcy-samobójcy uderzają wypełnionymi materiałami wybuchowymi samochodami w budynek promoskiewskich władz Czeczenii. Giną 83 osoby.

2003 - 23 lutego- referendum konstytucyjne w Czeczenii. Do głosowania na "tak" zachęca sam Putin. Według oficjalnych danych 96 proc. głosuje za moskiewskim projektem konstytucji - separatyści twierdzą, że wyniki są sfałszowane. 5 października w podobnej atmosferze wygra wybory prezydenckie faworyt Moskwy Achmad Kadyrow.

20 marca- wojska amerykańsko-brytyjskiej koalicji uderzają na Irak. Rosja stanowczo protestuje przeciwko wojnie, tworząc "antywojenny" blok wraz z Francją, Niemcami i Chinami. Kreml powstrzymuje się jednak od jakichkolwiek antyamerykańskich gestów. Po wojnie Putin chwali obalenie Saddama Husajna, choć zachowuje krytycyzm wobec akcji zbrojnej.

25 października- aresztowanie największego rosyjskiego oligarchy Michaiła Chodorkowskiego, szefa naftowego koncernu Jukos, który dołącza w areszcie do przebywającego tam od lipca swojego współpracownika Płatona Lebiediewa. Media liberalne twierdzą, że za sprawą stoi Kreml niezadowolony z opozycyjnej postawy Jukosu.

7 grudnia - olbrzymi sukces Kremla w wyborach parlamentarnych. Prokremlowska Jedna Rosja zdobywa 37 proc. głosów i większość miejsc. Jej frakcja wzmocniona przez kandydatów niezależnych będzie mieć ponad dwie trzecie miejsc w Dumie Państwowej, zaś razem z innymi ugrupowaniami prokremlowskimi Putin może liczyć na lojalność 85 proc. parlamentarzystów.

2004 - 6 lutego- wybuch w moskiewskim metrze zabija 41 osób. Moskwa oskarża o tę akcję czeczeńskich separatystów. Ci nie przyznają się do winy, odpowiedzialność bierze na siebie zupełnie nieznane do tej pory ugrupowanie.

24 lutego - Putin niespodziewanie pojawia się na ekranach telewizji, by ogłosić dymisję rządu Michaiła Kasjanowa. 1 marca na jego następcę wyznacza dotychczasowego przedstawiciela Rosji przy UE Michaiła Fradkowa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)