Trwa ładowanie...

Czuma chce ukarać sędzię - wypuściła na wolność gwałciciela, który zabił

Minister sprawiedliwości wnosi do Krajowej Rady Sądownictwa, aby rozważyła wystąpienie o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędzi z Kościana, która uchyliła areszt mężczyźnie - późniejszemu zabójcy dwóch osób.
Share
Czuma chce ukarać sędzię - wypuściła na wolność gwałciciela, który zabił
Źródło: PAP
d22sanj

Jak poinformowano w wydziale informacji resortu, Andrzej Czuma wysłał w zeszły piątek pismo do KRS, by taki jego wniosek włączyła do porządku swych obrad zaplanowanych na 21-23 kwietnia. Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego wszczyna sędziowski rzecznik dyscyplinarny.

32-letni Jan Sz. został skazany na początku grudnia ub.r. na 3 lata więzienia za zgwałcenie byłej żony. Sąd Rejonowy w Kościanie podjął decyzję o zwolnieniu go z aresztu do czasu uprawomocnienia się tego wyroku, od czego nie odwołał się prokurator. Zażalenie wniosła zaś poszkodowana i Sąd Okręgowy w Poznaniu przywrócił areszt. Wydano nakaz zatrzymania skazanego, jednak Jan Sz. zniknął.

Następnie zastrzelił w Machcinie 28-letnią kobietę - swoją byłą szwagierkę, która we wcześniejszym procesie zeznawała na jego niekorzyść, i jej 31-letniego konkubenta. Gdy w lutym br. policja otoczyła posesję, w której się ukrywał, strzelił sobie w głowę. Po kilku dniach zmarł w szpitalu. Kontrole dotyczące postępowania w tej sprawie zostały podjęte w sądzie, prokuraturze i w policji. Kontrola przeprowadzona przez wydział wizytacyjny Sądu Okręgowego w Poznaniu wykazała, że sędzia, która zdecydowała o zwolnieniu z aresztu Jana Sz., popełniła błąd przy ocenie stanu faktycznego. Nie stwierdzono natomiast, by dopuściła się obrazy przepisów prawa, co mogłoby skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną.

d22sanj

Podziel się opinią

Share
d22sanj
d22sanj
Więcej tematów