Trwa ładowanie...
do8rsf9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Cztery książki z Polski w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Cztery książki polskich autorów znalazły się w finałowej siódemce 10. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus fundowanej przez samorząd Wrocławia. Zwycięzcę poznamy na gali 17 października w Teatrze Capitol. Do konkursu zgłoszono 66 powieści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Facebook / Oficjalny Profil Angelusa)
do8rsf9

Polską prozę w finale reprezentują: "Matka Makryna" Jacka Dehnela, "Wschód" Andrzeja Stasiuka, "Siódemka" Ziemowita Szczerka oraz "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk.

W finałowej siódemce znalazły się też powieści: "Mezopotamia" Ukraińca Serhija Żadana, "Widziałem ją tej nocy" autorstwa Słoweńca Drago Jancara oraz "Matei Brunul" Rumuna Luciana Dan Teodorovicia.

Jak powiedział na konferencji prasowej przewodniczący jury ukraiński krytyk Mykoła Riabczuk, trudno było wskazać finałową siódemkę - szczególnie w sytuacji, gdy w głosowaniu niektóre pozycje otrzymywały tę samą liczbę głosów.

do8rsf9

- Już w półfinałowej czternastce zabrakło kilku świetnych autorów, a teraz nazwiska autorów w finale faktycznie pisane są już dużą literą. Przewiduję, że jeszcze trudniej będzie wybrać tego jednego zwycięzcę - mówił Riabczuk.

Dodał, że oprócz czwórki polskich autorów w finale nagrody znalazły się też cztery książki wydane przez polskie wydawnictwo Czarne. Wyjaśnił, że wynika to z faktu, że do nagrody mają prawo zgłaszać książki również członkowie jury. W tej edycji wybierano spośród 66 powieści.

Dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda przypomniał, że już za kilka dni na stronie internetowej będzie można głosować na wybraną książkę i w ten sposób wyłoniona zostanie jedna pozycja, której zostanie przyznana nagroda publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej.

Zaznaczył, że uroczysta gala w październiku - podczas której ogłoszony zostanie laureat nagrody - połączona będzie w innymi wydarzeniami literackimi min. Salonem Angelusa oraz festiwalem poświęconym Bruno Schulzowi.

do8rsf9

Angelus jest fundowaną przez gminę Wrocław nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012), Oksana Zabużko "Muzeum porzuconych sekretów" (2013), Pavol Rankov "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" (2014).

Zwycięzcę tegorocznej edycji poznamy 17 października.

do8rsf9

Podziel się opinią

Share

do8rsf9

do8rsf9
Więcej tematów