PolskaCzterej żołnierze oskarżeni ws. śmiertelnego wypadku

Czterej żołnierze oskarżeni ws. śmiertelnego wypadku

Czterej zawodowi żołnierze i szeregowy
rezerwy zostali oskarżeni w sprawie śmiertelnego wypadku, do
którego doszło w 16 października 2007 r. na poligonie w Wicku
Morskim - poinformowała Wojskowa Prokuratura
Garnizonowa w Gdyni (Pomorskie).

Jak powiedział zastępca prokuratora garnizonowego kmdr. por Marek Piotrowicz, akt oskarżenia przesłano do Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Do wypadku doszło podczas przygotowań do nocnego strzelania przeciwlotniczego dywizjonu działek kaliber 23 mm z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu (Lubuskie). W pewnym momencie z ustawionego na ciężarówce Star 266 Hibneryt działka ZU-23/2 padł niekontrolowany strzał. Pocisk trafił w stojącą za nim ciężarówkę przewożącą takie samo uzbrojenie, powodując śmierć jednego z żołnierzy i raniąc trzech innych.

W wyniku wszczętego po zdarzeniu śledztwa Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Gdyni ustaliła, że do oddania niekontrolowanego strzału doszło z dwóch powodów: dopuszczenia przez czterech zawodowych żołnierzy z jednostki w Międzyrzeczu - ppłk. Zbigniewa S., kpt. Marka M., kpt. Mariusza M. i st. kpr. Krzysztofa Ż. - do załadowania działek ostrą amunicją poza terenem stanowiska ogniowego, oraz nieostrożnego obchodzenia się z działkiem przez szeregowego (obecnie rezerwisty) Tomasza P.

Zawodowi żołnierze zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków, za co grozi do trzech lat więzienia. Zarzut nieostrożnego obchodzenia się z bronią, którego wynikiem jest śmierć innej osoby jest zagrożony karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Prokuratura nie ujawnia, czy oskarżeni przyznają do winy. Poinformowała jedynie, że w śledztwie nie stosowano wobec nich żadnych środków zapobiegawczych.

W czasie postępowania przygotowawczego zarzut niedopełnienia obowiązków przedstawiono również chor. Pawłowi J. z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Jak powiedział kmdr. por. Marek Piotrowicz, sprawa tego żołnierza została umorzona z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa. Decyzja jest prawomocna.

Źródło artykułu:PAP
wojskopolicjażołnierze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)