Trwa ładowanie...

Czołgi armii USA będą stacjonować na stałe w Polsce?

Przedstawiciele amerykańskiej armii poszukują w Europie Środkowej miejsc na lokalizacje stałych baz dla czołgów i innego sprzętu. Pod uwagę brane są kraje bałtyckie, Polska, Bułgaria i Rumunia.

Share
Czołgi armii USA będą stacjonować na stałe w Polsce?
Źródło: wojsko-polskie.pl, Fot: st. szer. A.Suchara
d3z1amj

- W najbliższych tygodniach sprawdzimy, gdzie może stacjonować nasz sprzęt. Wtedy też podejmiemy decyzję, czy trafi tam kompania czy może cały batalion - wyjaśnia gen. Ben Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie.

Amerykanie zwiększyli liczbę wspólnych ćwiczeń z wojskami państw Europy Środowej w ubiegłym roku w związku z kryzysem ukraińskim. Za każdym razem transportowali jednak swój sprzęt z baz w Niemczech czy we Włoszech, co jest czasochłonne i kosztowne . Dlatego ma się to zmienić, a w razie zagrożenia na miejsce zostaną przewiezieni tylko ludzie.

d3z1amj

Minister obrony Litwy Juozas Olekas ujawnia, że Amerykanie zainteresowani są utworzeniem baz czołgów i artylerii oraz magazynów amunicji i paliwa.

Tymczasem w połowie stycznia również brytyjski resort obrony zapowiedział większą obecność swoich wojsk na wschodzie Europy. W tym roku w symulacyjnych grach wojennych i ćwiczeniach testujących zdolność współdziałania sił NATO weźmie udział tysiąc dodatkowych brytyjskich żołnierzy.

Na szczycie w Walii w ub. roku NATO zdecydowało, że nie ustanowi stałej obecności swych sił w Polsce ani w krajach bałtyckich, ale będzie rotacyjnie organizować tam ćwiczenia.

Źródło: delfi.lt

Zobacz również: "Witajcie u przyjaciół". Amerykańscy żołnierze wylądowali w Polsce

d3z1amj

Podziel się opinią

Share
d3z1amj
d3z1amj
Więcej tematów