Trwa ładowanie...
d2m61ia
19-05-2006 14:45

Człowiek-układanka na wystawie centrum nauki

Doświadczenia z ciekłym azotem, obserwacja spadania przedmiotów w próżni i układanie narządów w modelu korpusu człowieka to niektóre z atrakcji na objazdowej wystawie Centrum Nauki Kopernik, zaprezentowanej na konferencji prasowej w Warszawie.

d2m61ia
d2m61ia

Wystawa składa się z 24 eksponatów, które służą do samodzielnego wykonywania doświadczeń z dziedziny chemii, biologii i fizyki. Ponadto w skład wystawy wchodzi przenośne laboratorium chemiczne i zestaw teleskopów - powiedział pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

W piątek rozpoczął się eksperymentalny pokaz ekspozycji w Gimnazjum nr 122 im. Charles'a de Gaulle'a w Warszawie. Organizatorzy obserwują jak uczniowie korzystają z urządzeń, aby dowiedzieć się, jakie ewentualnie zmiany trzeba wprowadzić w ekspozycji.

Na wystawie można zobaczyć m.in. pokaz schładzania ciekłym azotem różnych przedmiotów, które zmieniając temperaturę zmieniają też swoje właściwości. Chętni mogą też układać narządy w otwartym korpusie manekina, obserwować jak piórko i odważnik w tym samym tempie spadają w próżni. Odważni zwiedzający mogą przyłożyć rękę do metalowej kuli przez którą płynie prąd i obserwować jak ich naelektryzowane włosy stają dęba.

Dziś dowiedziałam się, że piórko i odważnik spadają w próżni w tym samym tempie, a w powietrzu nie, ponieważ powietrze stawia opór. Nauczyłam się też, że ciało, którego masa jest skupiona bardziej w środku spadnie szybciej niż ważące tyle samo ciało, którego masa rozłożona jest równo - powiedziała Asia Sobczak.

d2m61ia

Jak wyjaśnił jeden z twórców ekspozycji, Piotr Kossobudzki, urządzenia są łatwe do złożenia i rozłożenia i mogą być przewożone małym busem. W każdym miejscu, dokąd wystawa pojedzie (głównie będą to szkoły) spędzi ok. 3-4 dni. Towarzyszyć jej będzie kilka osób, które rozstawią i złożą ekspozycję. Ponadto osoby te będą czuwały nad bezpiecznym przebiegiem doświadczeń i wytłumaczą obserwowane zjawiska.

Przyrządy będą po raz pierwszy pokazane publicznie na warszawskim pikniku naukowym 3 czerwca. W wakacje będzie je można oglądać w Warszawie. Od września wystawa rozpocznie swoją podróż po szkołach, najpierw na Mazowszu, później w całym kraju.

d2m61ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m61ia
Więcej tematów