Trwa ładowanie...

Człowiek Sasina dostał fuchę w radzie nadzorczej państwowej spółki

Ryszard Madziar, szef gabinetu politycznego wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, od niedawna zasiada w Radzie Nadzorczej Totalizatora Sportowego - ustaliła Wirtualna Polska. Spółkę z ramienia rządu nadzoruje od grudnia 2019 roku nie kto inny jak Jacek Sasin. Wynagrodzenie Madziara, za jedno posiedzenie Rady w miesiącu, to ok. 10,4 tys. zł brutto.

Człowiek Sasina dostał fuchę w radzie nadzorczej państwowej spółkiŹródło: Facebook, fot: Facebook
d41mcqy

- Ryszard Madziar został powołany na członka Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego uchwałą Zgromadzenia Wspólników z dnia 14 lutego 2020r. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2019 r. prawa z udziałów Skarbu Państwa w odniesieniu do Totalizatora wykonuje Minister Aktywów Państwowych - informuje Wirtualną Polskę Aida Bella rzecznik prasowy Totalizatora.

Madziar uważany jest od lat za bliskiego współpracownika wicepremiera Sasina. Kiedy w 2010 r. polityk odszedł z Kancelarii Prezydenta, ówczesny burmistrz Wołomina - Ryszard Madziar zorganizował w urzędzie nowe miejsce pracy dla Sasina. Został pełnomocnikiem ds. społecznych z pensją ok. 8 tys. zł.

Zobacz też: Wybory 2020. Obóz rządzący poróżniony. "Rozpad rządu możliwy"

Kiedy Sasin został wicepremierem ściągnął do gabinetu politycznego Madziara. A ten z miejsca stał się nieodłącznym towarzyszem podróży służbowych po kraju i za granicą. Niedługo później okazało się, że Madziar został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za pomówienie.

d41mcqy

Szef gabinetu politycznego Sasina wydrukował i rozdał ulotki, w których zarzucił burmistrz Wołomina Elżbiecie Radwan chęć likwidacji miejskiego zakładu oczyszczania i zwolnienia 100 osób. Według sądu, urzędnik odpowiadał za "przestępcze działanie, które zostało skierowane przeciwko dobru chronionemu prawem, jakim jest cześć i ochrona jego dobrego imienia". Jak informowało Radio Zet, Madziar mógł pełnić dalej funkcje publiczne, bowiem sąd ukarał go jedynie karą grzywny w wysokości 12 tys. zł.

Z kolei jak informował w 2019 roku "Newsweek" Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadziła śledztwo, w którym pojawia się nazwisko szefa gabinetu wicepremiera Sasina. Chodziło o powoływanie się na wpływy w kancelarii premiera oraz u wojewody mazowieckiego a dokładniej o propozycję przejścia do klubu PiS radnej z Wołomina. Jej córka miała w rewanżu otrzymać stanowisko w ministerstwie. Dowodem w sprawie jest nagranie, na którym polityk PiS mówi, że Madziar – dzięki znajomości z Sasinem – załatwi córce kobiety pracę w ministerstwie.

Według Totalizatora, szef gabinetu politycznego spełniał formalne warunki przy powoływaniu go do Rady Nadzorczej. - Zgodnie z Umową Spółki członków Rady Nadzorczej powołuje i odwołuje Zgromadzenie Wspólników. Kandydat na członka organu nadzorczego musi spełniać wymogi określone m.in. w ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym, w tym posiadać pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych - informuje WP rzecznik Totalizatora. Na stronach internetowych Totalizatora, jedynie przy jego nazwisku nie ma informacji na temat jego kariery zawodowej. Z jego notatki biograficznej wynika, że z wykształcenia jest politologiem.

Ile zarabia w spółce? Obecnie to dwukrotność średniego wynagrodzenia w IV kwartale 2019 roku, czyli 10,4 tys. zł. Madziar otrzymuje tyle za jedno posiedzenie w miesiącu. - Rada Nadzorcza odbywa posiedzenia co najmniej raz na dwa miesiące. W praktyce Rada odbywa posiedzenia raz w miesiącu, w kwietniu br. Rada odbyła jedno posiedzenie - 21 kwietnia - mówi Wirtualnej Polsce rzecznik spółki Aida Bella.

d41mcqy

Dzięki wicepremierowi Sasinowi, Madziar jest dzisiaj szefem jego gabinetu politycznego i wiceszefem Rady Nadzorczej w Totalizatorze.

W grudniu 2019 roku Sasin przyznał w rozmowie w Radiu ZET, że może wpływać na obsadę stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. "Nie bądźmy naiwni. Nie będę opowiadał, że nie będę mieć żadnego wpływu. Jakiś wpływ będę miał” – mówił wicepremier.

Po tym, jak polityk objął stanowisko ministra aktywów państwowych nadzoruje bezpośrednio pracę 27 spółek.

Pod nadzorem Sasina są największe polskie spółki energetyczne jak Enea, Energa, Lotos, PGE, Orlen, PGNiG, czy Tauron. Ale także: Grupa Azoty, Poczta Polska, PZU i Totalizator Sportowy. To wicepremier w imieniu rządu odpowiada za sprawne przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w maju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41mcqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41mcqy
Więcej tematów