Członkowie gangu przyznali się do zamordowania 43 studentów w Meksyku

Zatrzymani członkowie przestępczego gangu przyznali się do zamordowania 43 studentów i spalenia ich zwłok - oświadczył minister sprawiedliwości Meksyku Jesus Murillo Karam. Los studentów pozostawał niewyjaśniony od czasu ich zniknięcia we wrześniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tysiące osób domagało się wyjaśnienia sprawy od władz Meksyku
Tysiące osób domagało się wyjaśnienia sprawy od władz Meksyku (PAP/EPA, Fot: Sashenka Gutierrez)
WP

Murillo dodał, że zatrzymani członkowie gangu Guerreros Unidos zeznali, iż w momencie podpalenia zwłok niektóre z ofiar były jeszcze żywe. W trakcie śledztwa zatrzymano też kilkunastu policjantów, którzy najprawdopodobniej współpracowali z przestępcami i zlecili im dokonanie tej zbrodni.

Studentów studium nauczycielskiego, którzy protestowali przeciwko korupcji i innych przestępstwom władz miasta Iguala, w stanie Guerrero, zatrzymano po starciach z policją.

Makabrycznej egzekucji dokonano 26 września na miejscowym wysypisku śmieci na przedmieściach miasta. Władze czekają obecnie na potwierdzenie tożsamości ofiar na podstawie badań DNA.

WP

Wcześniej policja stanowa zatrzymała burmistrza Iguali Jose Luisa Abarcę i jego żonę, którzy zbiegli z miasta. Podejrzewa się ich o kierowniczą rolę w tej zbrodni.

Ludność wielu meksykańskich stanów, m.in. leżących przy granicy z USA, cierpi wskutek terroru, zmuszona jest płacić sowitą daninę różnym organizacjom przestępczym. Również doniesienia o odkryciu zbiorowych grobów osób pomordowanych przez gangi rozmaitego autoramentu ukazują się w meksykańskich mediach niemal co tydzień.

Jednak tragedia studentów z Iguali i ich rodzin szczególnie wstrząsnęła meksykańską opinią publiczną. Nie tylko w stolicy stanu Guerrero, ale też w Meksyku, Acapulco i innych miastach trwają demonstracje protestacyjne. Niektóre mają gwałtowny przebieg.

Zobacz również wideo: brutalne morderstwo

WP
WP
WP