Trwa ładowanie...
dm0ah9v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Członkini Rady Praw Człowieka przy prezydencie Rosji: działania Rosji na Ukrainie to inwazja

Ełła Polakowa, członkini Rady Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej, oświadczyła, że uważa działania Rosji na Ukrainie za inwazję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zniszczenia po walkach w Nowoazowsku
Zniszczenia po walkach w Nowoazowsku (AFP, Fot: Alexander KHUDOTEPLY)
dm0ah9v

- Jeśli masy ludzi pod rozkazami dowódców, na czołgach, pojazdach opancerzonych i z użyciem ciężkiego uzbrojenia znajdują się na terytorium innego kraju, przekraczają granicę, to uważam to za inwazję - powiedziała Polakowa agencji Reutera.

Polakowa wraz z Siergiejem Kriwenką, również członkiem Rady Praw Człowieka, zwróciła się niedawno do Komitetu Śledczego FR o zweryfikowanie informacji o śmierci dziewięciu żołnierzy z 18. brygady zmotoryzowanej na poligonie w obwodzie rostowskim, na południu Rosji. W czerwcu w ukraińskich mediach pojawiły się doniesienia, że to właśnie żołnierze tej brygady biorą udział w walkach w południowo-wschodniej Ukrainie.

W Kijowie rozpoczęło się po południu zwołane w trybie pilnym przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) poświęcone wtargnięciu na terytorium państwa wojsk Federacji Rosyjskiej.

dm0ah9v

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oświadczyła, że wojska Federacji Rosyjskiej przejęły kontrolę nad Nowoazowskiem i szeregiem innych miejscowości na południu obwodu donieckiego.

Regularne oddziały rosyjskie znajdują się również w obwodzie ługańskim. Ze swej strony przedstawiciel NATO oświadczył, że według szacunków Sojuszu na terytorium Ukrainy działa obecnie ponad 1000 rosyjskich żołnierzy.

W związku z interwencją Rosji prezydent Poroszenko odwołał wizytę w Turcji, gdzie miał uczestniczyć w uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta tego kraju, Recepa Tayyipa Erdogana.

Na południu Rosji, trzy kilometry od granicy z Ukrainą, widać kolumnę pojazdów opancerzonych - relacjonuje Reuters. Niektórzy żołnierze mają białe opaski na ramieniu i są bez dystynkcji; ich pojazdy oznaczone są białymi kręgami i nie mają tablic.

- Unia Europejska jest bardzo zaniepokojona informacjami o wejściu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Maja Kocijanczicz.

dm0ah9v

Podziel się opinią

Share

dm0ah9v

dm0ah9v
Więcej tematów