Częstochowski cmentarz z certyfikatem
Usługi kremacyjne, praca grabarzy, a także całe kompleksowe usługi pogrzebowe po raz pierwszy w Polsce ujęli w odpowiednie procedury pracownicy częstochowskiego cmentarza komunalnego. Pozwoliło to miejskiej nekropolii uzyskać certyfikat jakości ISO.
Z certyfikatem wiąże się kilka korzyści: informacja dla klienta, że potrafimy sobie poradzić w tej trudnej branży; związany z tym przekaz reklamowy, a także przełamanie swego rodzaju tabu, związanego z wypracowywaniem i wdrażaniem norm w branży pogrzebowej - powiedział dyrektor cmentarza, Jarosław Wydmuch.
Przygotowanie struktur i procedur do wymogów normy trwało sześć miesięcy. Formułowali je sami pracownicy cmentarza - przy pomocy prawnej częstochowskiego magistratu. Certyfikatem zarządzania jakością ISO objęte są wszystkie sfery działalności cmentarza - od zarządzania firmą, po usługi kremacyjne oraz kompleksowe usługi pogrzebowe i grabarskie.
Dążenie do uzyskania przez nas ISO wymusiło uporządkowanie i sformalizowanie procedur. Jesteśmy pierwszym takim cmentarzem w Polsce, są to w większości nasze autorskie pomysły, które później zostały zaakceptowane podczas audytu firmy uprawnionej do nadawania certyfikatu - tłumaczył Wydmuch.
Częstochowski cmentarz komunalny rozpoczął swoją działalność w lipcu 2003 r., kiedy zaczęło brakować miejsc na innych nekropoliach w tym mieście. W 1997 r. władze miasta ogłosiły konkurs na koncepcję nowego cmentarza komunalnego w dzielnicy Lisiniec - wygrał go zespół częstochowskich architektów.
Zgodnie ze zrealizowaną koncepcją, przez cmentarz - łącząc jego dwa najwyższe punkty - przebiega aleja zasłużonych. Na jej końcach architekci umieścili kolumbaria, w których składane są prochy skremowanych zmarłych.
Powierzchnia cmentarza podzielona jest na kwartały. W każdym z nich znajdują się cztery wyodrębnione alejkami kwadraty - na skrzyżowaniach alejek umieszczono punkty czerpania wody i inne elementy małej architektury. W obrębie cmentarza działa też kaplica i nowoczesne krematorium.
Prace budowlane w pierwszej części cmentarza - o powierzchni 14 hektarów - zakończyły się w listopadzie ubiegłego roku. Mieści się tam prawie 22 tys. miejsc grzebalnych; docelowo na całym cmentarzu ma ich być 50 tys. - na powierzchni ok. 34 hektarów. Cmentarz zatrudnia 24 pracowników, z tego sześć osób zajmuje się administracją.
Częstochowska nekropolia zdobyła m.in. nagrody za projekt architektoniczny; w 2003 r. wygrała również organizowany przez śląski urząd marszałkowski konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego.