Trwa ładowanie...

Częstochowa. Stypendiami chcą zachęcić do pracy w miejskim szpitalu

Władze Częstochowy rozszerzają działający w mieście program "Dostępny lekarz”, mający zachęcić przedstawicieli tego zawodu do pracy w miejskim szpitalu. Teraz obejmie on również personel pielęgniarski.
Share
Częstochowa. Miasto stypendiami chce zachęcić do pracy w miejskich szpitalach.
Częstochowa. Miasto stypendiami chce zachęcić do pracy w miejskich szpitalach.Źródło: UM Częstochowa
d1eiut4

Jesienią 2019 roku miasto zainicjowało kierowany do studentów medycyny program ,,Dostępny lekarz”. Jego celem jest zachęcenie młodych lekarzy do pozostania w mieście na dłużej.

Samorząd przyznaje stypendium studentce lub studentowi kierunku lekarskiego, który zobowiązuje się podjąć zatrudnienie na stanowisku lekarza w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego gmina Częstochowa jest organem założycielskim. Oprócz stypendiów program obejmuje bezpłatne szkolenia zawodowe oraz preferencje w dostępie do mieszkania czynszowego w formule miejskiego TBS.

Częstochowa. Stypendia dla personelu pielęgniarskiego

Stypendysta zobowiązany jest podjąć pracę w mieście po zakończeniu kształcenia, jednak nie później niż w 18 miesięcy od ukończenia studiów, na okres nie krótszy niż 3 lata. Stypendium (2 tys. zł brutto miesięcznie) jest przyznawane na 9 miesięcy.

d1eiut4

Teraz program na także objąć osoby kształcące się na pielęgniarkę lub pielęgniarza. - Doświadczenie obecnej epidemii, z którą personel częstochowskiego Miejskiego Szpitala Zespolonego walczy już od roku w bardzo trudnych warunkach, każe nam zatroszczyć się jak najlepiej o przyszłość tego zespołu – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.– Mam nadzieję, że dzięki temu programowi ma szansę poprawić się zarówno komfort opieki nad pacjentkami i pacjentami szpitala w normalnych okolicznościach, jak i ich bezpieczeństwo w czasie potencjalnych kryzysów, takich jak ten wywołany koronawirusem.

Pielęgniarze i pielęgniarki kształcą się już na 3 częstochowskich uczelniach. To do nich kierowany jest programu. Na stypendium od miasta będą mogły liczyć osoby na III (ostatnim) roku studiów I stopnia kierunku pielęgniarskiego oraz II (ostatnim) roku studiów II stopnia na tym kierunku. W ciągu 3 miesięcy od uzyskania prawa wykonywania zawodu będą musiały podjąć pracę w MSZ – przynajmniej na 3 lata. Projekt przedłożony przez prezydenta musi jeszcze zostać zaaprobowany przez radę miasta.

– Projekt był konsultowany z lokalnym środowiskiem pielęgniarek i położnych – wyjaśnia przewodniczący rady miasta Zbigniew Niesmaczny. – Mieszkanki i mieszkańcy powinni mieć jak najlepszy dostęp do opieki zdrowotnej o odpowiednim standardzie, a trudno go zapewnić inwestując jedynie w sprzęt i remonty placówek medycznych – potrzebni są ludzie. Dlatego najpierw inicjowaliśmy program „Dostępny lekarz”, teraz do pracy w Częstochowie chcemy zachęcić też wykwalifikowaną kadrę pielęgniarską.

Stypendium będzie miało maksymalną wysokość 1 tys. zł brutto miesięcznie. Kryterium jego uzyskania będzie średnia ocen nie mniejsza niż 4,0 za poprzedni rok akademicki. Stypendium będzie przysługiwać tylko w czasie trwania roku akademickiego studiów, w okresie od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego.

d1eiut4

Wałbrzych ma magiczny sposób? Prezydent Szełemej o szczepieniach na COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1eiut4

Podziel się opinią

Share
d1eiut4
d1eiut4
Więcej tematów