Częstochowa: obchody Dożynek Jasnogórskich
Dożynki Jasnogórskie (PAP/Jan Kukliński)
Zakończyły się ogólnopolskie uroczystości dziękczynienia za plony - Dożynki Jasnogórskie, które w niedzielę odbywały się w Częstochowie. Z tej okazji mszę odprawił prymas Polski, kardynał Józef Glemp. W uroczystościach brał udział premier Jerzy Buzek oraz minister rolnictwa Artur Balazs.
02.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Prymas Polski powiedział podczas homilii, że stać nas na realizację ambitnych marzeń o Polsce. Stwierdził także, że rozwiązywanie problemów wsi jest zadaniem dla wszystkich.
Jeżeli nie marzymy o ambitnych zadaniach, to ich nie podejmiemy. To postawmy sobie trudne, ale zasadnicze pytanie: jaka Polska nam się marzy? Zapewne wszyscy zgodzimy się z tezą, że marzy nam się Polska szczęśliwych rodzin. Stać nas na to, aby zapewnić rodzinom normalny rozwój - powiedział w niedzielę prymas do ponad 50 tys. rolników przybyłych z całego kraju do Częstochowy na uroczystości dożynkowe.
Według kardynała Glempa, rozwiązywanie dzisiejszych problemów polskiej wsi jest zadaniem dla wszystkich, powinno też być nastawione na racje i argumenty, nie zaś "na emocje, na krzyk, na wyzwiska". Potrzebna jest wola współdziałania wszystkich rejonów Polski - od piaszczystego Mazowsza aż po górskie poletka, od obszarów dawnych państwowych gospodarstw rolnych w północnej Polsce aż po dobrze prosperujące gospodarstwa rodzinne w innych regionach - dodał.
Premier Buzek podziękował polskim rolnikom za ich trud i owoce ich pracy. Przynosicie chleb, owoc pracy rąk waszych. Za ten owoc, za trud dziękuję wam z całego serca, dziękuje wam dzisiaj cały naród polski - powiedział Buzek, przyjmując z rąk starostów symboliczny dożynkowych bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna.
Premier mówił, że ma świadomość problemów, z jakimi boryka się polska wieś. Zastrzegł jednak: w ostatnim czasie w żadnym z nich nie byliście sami. Buzek przypominał o pomocy dla rolników poszkodowanych zarówno w czasie suszy, jak i powodzi.
Ochraniamy polski rynek przed nadmiernym importem, kupujemy płody rolne, bo chcemy żeby wasza praca była opłacalna. Chcemy, żebyście mogli sami sprzedawać jako producenci, z pominięciem pośredników. Chcemy, aby wiejska szkoła była dobrą szkołą. Chcemy, aby polska żywność, w konkurencyjnej cenie, zdrowa, smaczna, wygrała na europejskim rynku - wyliczał premier.
Zdaniem Buzka, trudna sytuacja wsi może być rozwiązana jedynie wspólnymi siłami. Musimy działać wspólnie, wszyscy rządzący bez wyjątku razem z rolnikami - dodał premier.
Dożynkowe obchody zainaugurowano w sobotę otwarciem Krajowej Wystawy Rolniczej, prezentującej dorobek i perspektywy polskiej wsi. Na Jasnej Górze odbyło się także sympozjum "Wieś i rolnictwo w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia".
Pierwsze jasnogórskie uroczystości dziękczynienia za zebrane plony odbyły się podczas stanu wojennego w 1982 r. Zorganizowała je podziemna "Solidarność" rolnicza, podejmując zaproszenie prymasa Polski wystosowane do rolników z okazji 600-lecia obecności cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Od tej pory - co roku - w pierwszą sobotę i niedzielę września rolnicy z całej Polski spotykają się w Częstochowie, a uroczystości stały się oficjalnym świętem polskiej wsi i odbywają się z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych. (mag)