Trwa ładowanie...
d1s3vnu
budowa
25-07-2002 10:40

Częstochowa: miasteczka nie będzie

W Częstochowie, w dzielnicy Mirów, miało powstać miasteczko akademickie. Gmina dostała już nawet pieniądze na opracowanie planu budowy. Do pomysłu nie było zastrzeżeń ani ze strony urbanistów, ani konserwatora przyrody. Niestety miasto ma inną koncepcję na zagospodarowanie tego terenu.

d1s3vnu
d1s3vnu

Okolica wydawałaby się wprost idealna na akademickie miasteczko: ma charakter podmiejski, ale jest nieźle wyposażona w infrastrukturę. Dojazd samochodem do centrum miasta zajmuje około 10 minut; zaś autobus MPK pokonuje się trasę w 15-20 minut. Ścieżka rowerowa przy ulicach Mirowskiej i Hektarowej od wiosny do jesieni jest pełna cyklistów. Miasto jednak woli wpisać projekt w szerszą koncepcję urbanistyczną dla całej dzielnicy Mirów.

Teren, którego dotyczył plan, obejmuje przestrzeń między ulicami Legionów, Głogową, Mirowską, rzeką Wartą i granicami miasta. Graniczy z Parkiem Krajobrazowym Orlich Gniazd i otuliną parku. Takie sąsiedztwo wymusza pewne ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Obowiązuje zakaz lokalizacji inwestycji uciążliwych dla środowiska i budownictwa letniskowego.

Ograniczenia dotyczą zwłaszcza wymogów ochrony miejsc wyodrębnionych ze względu na ich znaczenie przyrodnicze, m.in. rejonu góry Ossona, projektowanych rezerwatów przyrody na wzgórzu Kokocówka i Grodzisko. Ze względu na obostrzenia ograniczone są projekty architektoniczne: niska zabudowa.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Campus-WSP" przekazała gminie 11.500 zł na opracowanie planu budowy miasteczka. Skoro jednak plan jest niepotrzebny, ta musi spółdzielni oddać pieniądze. (mb)

NaszeMiasto.pl
Dziennik zachodni

d1s3vnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s3vnu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj