ŚwiatCzesko-amerykańskie negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej

Czesko-amerykańskie negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej

Pierwsza runda oficjalnych negocjacji czesko-amerykańskich w sprawie ewentualnego rozmieszczenia w Czechach stacji radarowej w ramach tarczy antyrakietowej USA rozpoczęła się w Pradze.

Chodzi o fazę początkową negocjacji w sprawie porozumienia dotyczącego warunków pobytu amerykańskich wojskowych i specjalistów cywilnych oraz ich rodzin w Republice Czeskiej - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Andrej Czirtek.

Konsultacje będą toczyły się jeszcze w piątek. Nie przewidziano natomiast - jak powiedział rzecznik - konferencji prasowej w tej sprawie, gdyż początkowa faza negocjacji będzie dotyczyła głównie kwestii technicznych; zostanie jedynie wydany komunikat.

Delegację amerykańską reprezentuje Robert Loftis z Departamentu Stanu USA, natomiast stronę czeską pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Pojar oraz szef departamentu w Ministerstwie Obrony odpowiedzialny za politykę obronną i strategię Ivan Dvorzak.

Druga runda rozmów z Amerykanami odbędzie się 22 maja w czeskim Ministerstw Spraw Zagranicznych. Według rzeczniczki tego resortu Zuzany Opletalovej, rozmowy te koncentrować się będą na dwustronnym porozumieniu w sprawie budowy, utrzymania, funkcjonowania i bezpieczeństwa stacji radarowej.

W styczniu Pentagon wystąpił do Czech i Polski z propozycją rozmieszczenia na ich terytoriach elementów tarczy antyrakietowej, która ma chronić Stany Zjednoczone i ich europejskich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych (jak Iran czy Korea Północna).

W Polsce miałyby się znaleźć wyrzutnie rakiet przechwytujących. Amerykańskim planom sprzeciwia się zdecydowania Rosja.

Według kwietniowego sondażu, 68% Czechów jest przeciwnych umieszczeniu w ich kraju bazy radarowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)