Czeski wywiad udaremnił zakupy wspierające produkcję bomby atomowej przez Koreę Płn.
Służba wywiadu Republiki Czeskiej BIS udaremniła w ubiegłym roku kilka prób dokonania przez Koreę Płn. zakupów technologii, które mogłyby dopomóc temu krajowi w wyprodukowaniu broni jądrowej - poinformowano w czeskiej telewizji publicznej CT1.
12.11.2006 | aktual.: 12.11.2006 01:44
Nasze służby powstrzymały w ubiegłym roku trzykrotnie próbę eksportu materiałów przeznaczonych dla Korei Północnej. Chodziło o wyspecjalizowane obrabiarki oraz części zamienne - oświadczył w telewizji Jan Subrt, rzecznik czeskich służb bezpieczeństwa.
Jak się okazało przed miesiącem, północnokoreański reżim Kim Dżong Ila i tak zdołał wyprodukować niewielką bombę atomową, którą 9 października zdetonowano w ramach podziemnej próby, pierwszej w KRLD. Trzy miesiące wcześniej, 5 lipca, Phenian przeprowadził kilka prób z rakietami nośnymi, w tym z pociskami dalekiego zasięgu, mogącymi prawdopodobnie osiągać nawet sąsiedni kontynent północnoamerykański.
Obie te próby, a zwłaszcza test jądrowy, wywołały powszechne oburzenie i protesty na świecie. W połowie października Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję potępiającą północnokoreańską próbę atomową i nakładającą na Phenian surowe sankcje.
W końcu października rząd KRLD ogłosił, że jest gotów powrócić do stołu rokowań i kontynuować rozmowy sześciostronne (Korea Płn, Korea Płd, USA, Rosja, Chiny, Japonia) w sprawie północnokoreańskiego programu atomowego.
Phenian zasugerował jednak, by z rozmów wycofała się Japonia i postawił szereg warunków, dotyczących przede wszystkim złagodzenia dotkliwych dla niego sankcji finansowych, związanych z wcześniejszymi zarzutami USA, iż reżim północnokoreański na mięedzynarodowym rynku bankowym pierze brudne pieniądze i fałszuje obce waluty.