Trwa ładowanie...
d49pxoy

Czeski grosz przechodzi do historii

Czesi wycofują o północy z obiegu monety o nominale 50 halerzy. Odpowiednik polskiego grosza przechodzi do historii; słowacki przetrwa jeszcze do Nowego Roku, kiedy to na Słowacji zacznie obowiązywać wspólna waluta europejska.

d49pxoy
d49pxoy

Z obiegu wychodzą ostatnie monety, których historia zaczęła się 116 lat temu. Cesarz Franciszek Józef zastąpił wówczas krajcara koroną dzielącą się na sto halerzy. Po I wojnie światowej monarchia zniknęła, ale korony i halerze przetrwały. Stały się środkiem płatniczym w Czechosłowacji.

Podczas drugiej wojny istniały zarówno w Protektoracie Czech i Moraw, jak i w Państwie Słowackim. Po wojnie obowiązywały w odrodzonej republice.

Halerze przeżyły komunizm, „aksamitną rewolucję" i rozpad federacji przed szesnastu laty. Dopiero wtedy zaczęły znikać. Najpierw wycofano jedno- i pięcio-, zaraz potem także dziesięcio­halerzówki. Monety o dwudziestohalerzowym nominale przeżyły do XXI wieku, ale od pięciu lat też już ich nie ma.

Teraz odchodzą pięćdziesięciohalerzówki. Banki komercyjne będą wymieniać je na korony jeszcze przez rok, bank narodowy jeszcze przez pięć lat. Ale halerze zostaną w cenach i na rachunkach. Tylko przy płaceniu gotówką będą zaokrąglane do całych koron.

Marek Pędziwol

d49pxoy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49pxoy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj