Czekają nas kolejne kryzysy z udziałem Leppera i Giertycha
W nowym roku może dojść do kolejnych kryzysów politycznych z udziałem Andrzeja Leppera i Romana Giertycha. Taką opinię wyraził w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor Jarosław Flis
02.01.2007 | aktual.: 02.01.2007 08:46
Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor Anna Materska-Sosnowska, powiedziała w tej samej audycji, że koalicja rządowa przetrwa, ale będzie słaba. Jej zdaniem może dojść do zmian w rządzie, ale raczej o charakterze kosmetycznym. Materska-Sosnowska zwróciła też uwagę na rolę opozycji. W jej opinii, Platforma Obywatelska nie stworzyła dotąd alternatywy dla koalicji. Komentując objęcie przez Kazimierza Marcinkiewicza funkcji doradcy w PKO BP, politolog powiedziała, że prawdziwy polityk tak by nie zrobił.
Mówiąc o ujawnieniu raportu o likwidacji WSI, Sosnowska-Materska wyraziła opinię, że jego wymowa została osłabiona przez wcześniejsze przecieki. Zdaniem Flisa, ujawnienie raportu i proces lustracji nie spowoduje większych zmian na scenie politycznej.
Jarosław Flis nie wykluczył, że niektórzy politycy koalicji dopuszczą się działań niezgodnych z prawem. Ujawnienie takich faktów mogłoby doprowadzić do rozpadu koalicji. Socjolog nie zgodził się z tezą, że polska scena polityczna jest podzielona dwubiegunowo. Jego zdaniem przeczy temu fakt, że w sejmikach wojewódzkich działa kilka podmiotów politycznych, a nie tylko główne partie. Anna Materska-Sosnowska dodała, że linie podziałów i sporów politycznych są płynne. Zdaniem Flisa, trwa walka o to, czy scena polityczna podzieli się w stosunku do problemów gospodarczych, czy ideologicznych.