Czego zabraknie Rosjanom? Brytyjski wywiad ujawnia

Rosyjski przemysł zbrojeniowy jest w fatalnej kondycji i nie może zapewnić armii Federacji Rosyjskiej dostaw amunicji oraz sprzętu na odpowiednim poziomie - ujawnia brytyjskie ministerstwo obrony.

Wiele rosyjskich pojazdów zostało przejętych przez wojska Ukrainy i po naprawach walczą przeciwko armii Putina (Photo by John Moore/Getty Images)
Wiele rosyjskich pojazdów zostało przejętych przez wojska Ukrainy i po naprawach walczą przeciwko armii Putina (Photo by John Moore/Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | John Moore
Maciej Szefer

15.02.2023 | aktual.: 15.02.2023 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie zaspokajać potrzeb ministerstwa obrony w zakresie produkcji uzbrojenia na potrzeby wojny na Ukrainie i staje się to jedną z krytycznych słabości inwazji - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 9 lutego zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew, podczas wizyty w Omskim Zakładzie Budowy Maszyn Transportowych wezwał do zwiększenia produkcji rosyjskich czołgów, a nastąpiło to po kilku publicznych komentarzach prezydenta Putina wzywających przemysł zbrojeniowy do lepszego wsparcia "specjalnej operacji wojskowej".

Putin gani wicepremiera

Władimir Putin, w pierwszej połowie stycznia, na antenie prorządowej rosyjskiej telewizji "zganił" Denisa Manturowa, wicepremiera odpowiedzialnego za przemysł zbrojeniowy, za "obijanie się". Było to jedno z najostrzejszych publicznych wystąpień prezydenta od czasu rozpoczęcia inwazji.

"Rosyjscy przywódcy zdają sobie zapewne sprawę, że przemysłowy potencjał militarny państwa staje się krytyczną słabością, pogłębioną przez strategiczną i operacyjną błędną kalkulację inwazji na Ukrainę. Produkcja prawie na pewno nie zaspokaja potrzeb rosyjskiego ministerstwa obrony w zakresie zapewnienia środków na kampanię ukraińską i odbudowy długoterminowych potrzeb obronnych" - oceniono.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także