Trwa ładowanie...

Czego Polacy oczekują od Komorowskiego?

57% ankietowanych uważa, że Bronisław Komorowski będzie prezydentem wszystkich Polaków; 37% jest zdania, że prezydentem tych, którzy na niego głosowali - wynika z sondażu TNS OBOP.

Share
Czego Polacy oczekują od Komorowskiego?
Źródło: PAP
d46nkqi

Przekonanych o tym, że teraz, gdy prezydent i premier są z tej samej partii, wiele spraw ruszy do przodu jest 60% ankietowanych; w tym 16% jest zdecydowanie o tym przekonanych, a 44% raczej przekonanych. 28% badanych jest zdania przeciwnego; wśród nich 21 proc. uważa, że raczej niewiele spraw ruszy do przodu, a 7% oceniło, że zdecydowanie tak będzie. 12% nie miało w tej sprawie zdania.

Natomiast 56% uważa, że teraz w polityce będzie więcej zgody i współpracy; w tym 16% ankietowanych jest o tym zdecydowanie przekonanych, a 40% raczej przekonanych. Odmiennego zdania jest 35% badanych; z czego 25% raczej nie uważa, aby w polityce było więcej zgody i współpracy, a 10% jest przekonanych o tym. Zdania w tej sprawie nie miało 9%.

d46nkqi

65% badanych przez TNS OBOP oceniło, że teraz jedna partia zyska pełną władzę w państwie. Zdania, że zdecydowanie tak będzie jest 24%, a że raczej tak będzie - 41%. respondentów. Inaczej myśli 26% ankietowanych; w tym 20% uważa, że raczej nie dojdzie do uzyskania przez jedną partię pełni władzy w państwie, a 6%, że zdecydowanie tak nie będzie. 9% nie wypowiedziało się w tej sprawie.

O tym, że w sytuacji, kiedy prezydent i premier są z tej samej partii, urząd głowy państwa straci na znaczeniu, przekonanych jest 31% ankietowanych; 8% zdecydowanie tak uważa, a 23% raczej tak. Z kolei ponad połowa badanych - 56% oceniło, że tak się nie stanie; wśród tej grupy 43% raczej nie sądzi, by urząd prezydenta stracił na znaczeniu, a 13% zdecydowanie tak nie uważa. Nie wypowiedziało się w tej sprawie 13% pytanych.

W ocenie 30% ankietowanych wybór na prezydenta Komorowskiego przyniesie zmiany na lepsze w zachowaniu pamięci narodowej; 14% jest przeciwnego zdania; 45% oceniło, że nic się nie zmieni, a 11% nie wyraziło zdania.

W kwestii pozycji Polski w Unii Europejskiej prawie połowa ankietowanych - 45% oceniła, że wybór Komorowskiego wpłynie na lepsze zmiany; 9%, że wpłynie na gorsze zmiany; 38% uważa, że nie przyniesie to żadnych zmian; a 8% nie wypowiedziało się.

d46nkqi

Ponad połowa badanych - 51% oceniła, że Komorowski wpłynie na polepszenie stosunków z Rosją i sąsiadami zza granicy wschodniej; 10% stwierdziło, że relacje te się pogorszą, 28% uważa, że nic się nie zmieni, a 11% nie miało w tej sprawie zdania.

Przekonanie, że Komorowski poprawi bezpieczeństwo narodowe wyraziło 36% ankietowanych, 11% jest zdania przeciwnego, aż 42% uważa, że nic się nie zmieni, a 11% nie wypowiedziało się.

38% Polaków oceniło, że wybór Komorowskiego przyniesie zmiany na lepsze w kwestii udziału wojska polskiego w wojnach za granicami kraju; o tym, że będzie gorzej przekonanych jest 11%, 37% oceniło, że nic się nie zmieni, a 14% nie miało w tej sprawie zdania.

38% ankietowanych oceniło, że działania nowego prezydenta polepszą jakość uchwalanych ustaw; 16% jest odmiennego zdania; aż 30% uważa, że nic się nie zmieni; 16% się nie wypowiedziało.

d46nkqi

Podziel się opinią

Share
d46nkqi
d46nkqi
Więcej tematów