Trwa ładowanie...

Czechy. "Obywatelki UE mogą u nas dokonać aborcji". Resort zdrowia prostuje ministra

W listopadzie czeski minister zdrowia ocenił, że lekarzowi, który przeprowadzi aborcję u cudzoziemki, np. u Polki, grozi więzienie. W czwartek resort zdrowia sprostował podaną przez ministra informację.

Share
Czechy. "Obywatelki UE mogą u nas dokonać aborcji". Resort zdrowia prostuje ministra
Czechy. "Obywatelki UE mogą u nas dokonać aborcji". Resort zdrowia prostuje ministraŹródło: PAP
d3el9et

W listopadzie w liście do posła Czeskiej Partii Piratów Frantiszka Koprzivy minister Jan Blatny napisał, że lekarzowi, który przeprowadzi aborcję np. u Polki, grozi kara więzienia. O sprawie przed tygodniem informowały czeskie media, zwracając uwagę, że minister powołał się na komunistyczne przepisy pochodzące z 1986 roku, które zakazywały dokonywania aborcji u kobiet niemieszkających w Czechosłowacji.

Ministerstwo zdrowia w czwartek oświadczyło, że te informacje były nieprawdziwe i niezgodne z prawem. Przeprosiło także za popełniony przez ministra błąd. Podkreślono, że zakaz dokonywania aborcji nie dotyczy cudzoziemek, które - w myśl obowiązujących umów międzynarodowych - mają zgodę na pobyt na terytorium Czech. Taką umową, jak podkreślił resort zdrowia, jest umowa o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. To z niej wynika prawo przebywania obywateli UE w Czechach.

Ostatnie dostępne statystyki, dotyczące 2016 roku, mówią o zarejestrowaniu w Czechach 1773 aborcji dokonanych u cudzoziemek, co stanowiło około 5 procent wszystkich aborcji przeprowadzonych w tym kraju.

d3el9et

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Czeszki mogą dokonać aborcji do 12. tygodnia ciąży. Potrzebny jest pisemny wniosek kobiety w tej sprawie, który może zostać wycofany w każdej chwili przed rozpoczęciem zabiegu. Lekarz może też zdecydować o przerwaniu ciąży, gdy zagrożone jest zdrowie kobiety lub zdrowy rozwój płodu. W takim wypadku kobieta musi wyrazić zgodę na zabieg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3el9et

Podziel się opinią

Share
d3el9et
d3el9et
Więcej tematów