ŚwiatCzaszka z grobu Petrarki nie jest czaszką poety

Czaszka z grobu Petrarki nie jest czaszką poety

Zespół naukowców, który miał nadzieję
odtworzyć wygląd słynnego włoskiego poety z XIV wieku, Petrarki,
potwierdził, że znaleziona w jego grobie czaszka należała do kogoś
innego.

Czaszka z grobu Petrarki należała do kobiety, która zmarła jeszcze przed jego narodzeniem - powiedział agencji AP kierujący badaniami Vito Terribile Wiel Marin. Marin chciał, wykorzystując wydobyte z grobu kości Petrarki, odtworzyć wygląd poety.

Francesco Petrarka urodził się w Toskanii w 1304 r. i jest uważany za drugiego po Dantem największego włoskiego poetę. Jego grób znajduje się w Arqua-Petrarca, miejscowości położonej niedaleko Padwy, w której autor "Sonetów do Laury" zmarł w 1374 r.

Zespół Marina już w kwietniu podejrzewał, że czaszka wydobyta z grobu Petrarki nie należała do poety, i wysłał próbkę kości do USA, aby tam zbadano ją metodą węglową w celu datowania. Badanie wykazało, że czaszka należała do kobiety, która zmarła pomiędzy rokiem 1134 a 1280.

Co zatem stało się z czaszką Petrarki? Zdaniem Marina ktokolwiek zabrał ją z grobowca, musiał mieć dostęp do kolekcji innych czaszek, być może na słynnym uniwersytecie w Padwie, który kształcił medyków.

Marin powiedział też, że po renowacji marmurowego grobowca Petrarki jego zespół umieści w nim ponownie szczątki poety, które jego zdaniem są autentyczne.

Petrarka, włoski humanista, pisarz i epistolograf, w 1341 r. został uwieńczony laurem na rzymskim Kapitolu. Rozgłos zapewnił mu napisany w języku włoskim zbiór "Il canzoniere", w którego skład wchodzi przede wszystkim cykl 317 sonetów, adresowanych do wyidealizowanej kochanki Laury. Zbiór ten stanowi jedno z arcydzieł literatury światowej. Petrarka był jednak w głównej mierze autorem licznych pism łacińskich, polemicznych i erudycyjnych, jak również rozważań moralnych i listów. Jego lirykę naśladowały liczne pokolenia poetów różnych krajów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)