Trwa ładowanie...
d30uq0e

Czarnogóra zgadza się na rozmowy z Belgradem

Na prośbę szefa unijnej dyplomacji Javiera Solany rząd Czarnogóry zgodził się na wznowienie dialogu z Belgradem w sprawie przyszłości Jugosławii.

d30uq0e
d30uq0e

Na posiedzeniu rządu w Podgoricy ustalono, że rozmowy pomiędzy dwiema republikami wchodzącymi w skład Jugosławii, Czarnogórą i Serbią, zostaną podjęte jeszcze w tym roku i zostaną zakończone do końca lutego 2002 r.

Przyszłość federacji jest zagrożona dążeniami władz Czarnogóry odłączenia się od Serbii i utworzenia niepodległego państwa. Stanowczo sprzeciwia się temu Unia.

Trwające od początku roku rozmowy pomiędzy władzą federalną, której przewodniczy prezydent Jugosławii Vojislav Kosztunica, a władzami Czarnogóry utknęły w martwym punkcie. W listopadzie, jeszcze przed wizytą Solany, obydwie strony oświadczyły, że ponieważ rozbieżności między nimi są nie do pokonania, wznowienie dialogu jest bezprzedmiotowe.

Czarnogóra chce luźnego związku dwóch niezależnych państw, z których każde miałoby swego przedstawiciela w ONZ. Belgrad opowiada się za większą samodzielnością republik w ramach federacji. (jask)

d30uq0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30uq0e
Więcej tematów