ŚwiatCzarnogóra centrum nielegalnego handlu papierosami

Czarnogóra centrum nielegalnego handlu papierosami

Przemyt papierosów na Bałkanach stał się przedsięwzięciem na skalę międzynarodową, a mała republika Czarnogóry odgrywa w nim dużą rolę - pisze piątkowy Financial Times.

Proceder, będący z początku próbą obejścia embarga nałożonego przez ONZ na byłą Jugosławię, stał się przedsięwzięciem na skalę międzynarodową, rozszerzającym się z Bałkanów na teren Włoch i innych krajów Unii Europejskiej.

Centralne miejsce należy w nim do Czarnogóry - powiedzieli przedstawiciele niemieckich i włoskich służb śledczych dziennikarzom Financial Times Deutschland.

Według Guenthera Herrmanna, pracownika niemieckich służb celnych, przemyt papierosów z Czarnogóry do UE przyniósł Unii w ciągu ostatnich dwóch lat straty z tytułu niezapłaconych podatków w wysokości 7,5 mld marek niemieckich.

Komisja Europejska wniosła ostatnio nowy pozew przeciwko amerykańskim gigantom tytoniowym Philip Morris i R.J. Reynolds, twierdząc, że uczestniczą one w przemycie papierosów na rynek unijny z krajów Europy Wschodniej.

Przedstawiciele UE twierdzą, że amerykańskie koncerny rozmyślnie stwarzają nadmierną podaż papierosów w Europie Wschodniej i w innych regionach, wskutek czego powstaje tam nadwyżka, którą przemyca się na rynki unijne. Uszczupla to unijne wpływy podatkowe o miliardy dolarów.

Przemyt papierosów zwiększył się na Bałkanach podczas wojen w byłej Jugosławii. Jednym z koordynatorów przemytu był Vladimir Bokan, były przedsiębiorca serbski i współpracownik Slobodana Miloszevicia, zastrzelony w październiku zeszłego roku w Atenach.

Papierosy kupowano od producentów za pośrednictwem firm usadowionych w "rajach podatkowych". Jednak Srecko Kestner, chorwacki partner Bokana, zawierał kontrakty bezpośrednio z koncernami tytoniowymi, działając w imieniu swoich dwóch firm, Lasel Universal i Breezahill, zarejestrowanych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

W kontrakcie zawartym z Rothmansem 22 kwietnia 1998 roku Kestner zgodził się kupować 200 mln papierosów miesięcznie za 5 mln dolarów. Papierosy były przeznaczone na "rynek wolnocłowy Federalnej Republiki Jugosławii". (an)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)