Czarnek o dziełach Jana Pawła II w kanonie lektur: "zdecydowanie za mało"
Od września 2021 roku obowiązywać będą zmiany w kanonie lektur. Rozporządzenie podpisał Przemysław Czarnek. Minister szkolnictwa odniósł się do krytycznych komentarzy, które pojawiły się po opublikowaniu nowej listy lektur. Szef MEiN dodał, że w kanonie było zdecydowanie za mało dzieł Jana Pawła II.
21.08.2021 09:12
Przemysław Czarnek został zapytany w programie "To nas dotyczy" w TVP3 o modyfikacje w kanonie lektur. Minister mówił, że zmiany krytykowane są przez "środowisko, które się zawsze burzy, jak słyszy nazwisko Czarnek".
- To jest środowisko skrajne takie lewicowe i lewackie, które zawsze się będzie burzyło. Lektury szkolne to jest rzecz, która wynika z podstaw programowych i musi być z tymi podstawami programowymi kompatybilna - zaznaczył polityk.
Przemysław Czarnek wyjaśnił, że lista lektur uzupełniających to rekomendacja MEiN. O tym, jaka lektura będzie opracowywana, zadecyduje nauczyciel. Minister opowiedział m.in. o "Kronice książąt polskich" (oprac. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego) oraz dziełach Jana Pawła II. Według polityka twórczości papieża było mało.
Zobacz też: PiS ma posłów za klientów? Wzburzenie Dworczyka
Przemysław Czarnek o dziełach Jana Pawła
- Było ich zdecydowanie za mało, jak na najwybitniejszego z rodu Polaków w 1050-letniej historii. Dwie pozycje, jeszcze we fragmentach - i to uzupełniająco - to jest dość duża ignorancja, jeśli chodzi o dziedzictwo Jana Pawła II - powiedział na antenie TVP3 Czarnek.
Minister edukacji przytoczył także inne pozycje w kanonie lektur i odniósł się do krytycznych komentarzy po podpisaniu rozporządzenia. - Jak wiadomo, krytycy skupili się na Janie Pawle II i Stefanie Wyszyńskim, sprawiając wrażenie, że w Polsce są tylko przedstawiciele lewicy i świata lewackiego. Nie. To jest zdecydowana mniejszość. Wielu ludzi i wielu rodziców chciałoby, żeby ich dzieci zapoznawały się również z tymi lekturami - zaznaczył Czarnek.
Zmiany w kanonie lektur. Minister Czarnek podpisał rozporządzenie
16 sierpnia 2021 roku minister Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nowych lektur z języka polskiego na wszystkich etapach kształcenia, które mają obowiązywać już od września 2021 roku.
Resort szkolnictwa tłumaczył, że modyfikacje mają wiązać się głównie z wykazem lektur uzupełniających, a w przypadku klas 1-3 szkoły podstawowej propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania.
Zmiany te "polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników)" - przekazało w komunikacie MEiN.
Źródło: TVP3, PAP