Trwa ładowanie...
15-11-2014 17:05

Cywile giną na Wschodzie Ukrainy. Ostrzelano dzielnicę mieszkalną

Pięciu cywilów zginęło w Gorłówce pod Donieckiem. Według ONZ, liczba ofiar konfliktu na Wschodzie przekroczyła już 4 tysiące.

Cywile giną na Wschodzie Ukrainy. Ostrzelano dzielnicę mieszkalnąŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d1e3obq
d1e3obq

W Gorłówce ostrzelano dzielnicę mieszkalną. Śmierć poniosło pięć osób, w tym dwoje dzieci. Rannych zostało 12 osób. Zniszczone są budynki oraz naziemna sieć grzewcza. Centralnego ogrzewania zostało pozbawionych 75 domów, 3 szkoły i 6 przedszkoli.

Według ONZ, od początku konfliktu, na Wschodzie zginęły 4132 osoby. Organizacja przyznaje jednak, że te dane mogą być znacznie zaniżone.

Tymczasem Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający w życie decyzje Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony sprzed 2 tygodni. Zaleca on parlamentowi odwołanie ustaw nadających specjalny status terytoriom opanowanym przez prorosyjskich separatystów. Przewiduje on także szersze informowanie o sytuacji na Wschodzie, przede wszystkim o tym, że organy władz samozwańczych republik działają nielegalnie. Mieszkańcom Zagłębia Donieckiego ma być jednocześnie przekazana pomoc humanitarna, jak podkreślono, z symbolami ukraińskiego państwa.

Premier Arsenij Jaceniuk poinformował wcześniej, że Kijów nadal będzie dostarczał prąd i gaz na Wschód, ale - ponieważ mieszkańcy okupowanych terytoriów za nie nie płacą - wydatki na ten cel zostaną potrącone z sumy przeznaczonej na emerytury i renty dla Zagłębia Donieckiego.

d1e3obq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e3obq
Więcej tematów