Cyganie świętują Międzynarodowy Dzień Romów
Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów w Gorzowie z przedstawicielami tej mniejszości etnicznej spotkał się wicewojewoda lubuski Jan
Świrepo. Chodzi o to by następowała pewna integracja między
ludnością polską oraz innych nacji - powiedział Świrepo.
Hucznie lub mniej hucznie obchodzimy ten dzień, w którym głównie zaznaczamy swoją obecność, co jest dla nas bardzo ważne - powiedział uczestniczący w spotkaniu prezes Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy, Edward Dębicki.
Dodał, że w woj. lubuskim Cyganom żyje się dobrze. Dlatego, że tutaj jesteśmy szanowanymi i jesteśmy pełnowartościowymi obywatelami tak jak każdy - powiedział.
Ten rok dla gorzowskich Cyganów jest szczególny. Przypada w nim jubileuszowa 20. edycja Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa" (Cygańskie Dni), które odbędą się 4-6 lipca.
Jak zawsze na występy do Gorzowa przyjedzie z całego świata wiele zespołów cygańskich, nowością ma być prezentacja muzyki romskiej w nowoczesnym wydaniu. Nie zabraknie również tradycyjnego folkloru cygańskiego.
Obok samego festiwalu w lipcowy weekend w Gorzowie odbędzie się kilka imprez towarzyszących m.in. wieczór poezji cygańskiej, wystawa poświęcona festiwalowi i seminarium naukowe.
Staramy się by dołożyć przysłowiową cegiełkę do kultury Polskiej, a kultura Polska to nic innego jak i nasza, dlatego że jestem Cyganem polskim i tak to jest - dodał Dębicki, który jest twórcą i dyrektorem festiwalu.
Do Gorzowa Cyganie przybyli w 1947 roku. Na obrzeża obecnej dzielnicy Wieprzyce dotarł wówczas pierwszy powojenny tabor Cyganów polskich z Kresów Wschodnich.
Tabor wołyńsko-gorzowski to szczególna grupa Cyganów, o silnych tradycjach kulturowych. Od pierwszych dni osadnictwa na ziemiach odzyskanych budziła duże zainteresowanie przede wszystkim aktywnością artystyczną. Wywodzi się z niego wielu wybitnych twórców tej kultury m.in. znana poetka cygańska Bronisława Wajs Papusza.
W Lubuskiem od lat nie notowano przejawów nienawiści wobec Cyganów. Oni także w pełni utożsamiają się ze społecznością regionu wnosząc do niej swojej dziedzictwo kulturowe. W Lubuskiem mieszka obecnie kilkuset Cyganów, najliczniej w Gorzowie i Nowej Soli.
Cyganie, podobnie jak Łemkowie czy Ukraińcy wzbogacają naszą kulturę co czynni ją bogatszą i bardzie urozmaiconą - powiedział gorzowski regionalista Leszek Bończuk.
Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest od 37 lat. 8 kwietnia 1971 roku w Orpington koło Londynu założono Światową Radę Cyganów "Romani Union" i zatwierdzono hymn Romów "Gelem, gelem" i przyjęto też barwy flagi "Romani Union".